Evde bakım maaşı yatan iller listesi! İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa evde bakım maaşı yattı mı, ne zaman yatacak?

Hasta ve engelli evde bakım maaşları yatırıldı mı, hangi illerde yatırılmaya başlandı konusu araştırılıyor. AÇSHB tarafından bakıma muhtaç derecede hasta ya da engelli bireylerin evde bakımlarını üstlenen vatandaşlara ödenen evde bakım aylığı maaş ödemeleri her ayın 20’sine kadar tamamlanıyor. Evde bakım parası maaşlarının yatırılma tarihleri de, illere göre değişiklik gösterebilmesi nedeniyle sıkça sorgulanıyor. Söz konus destekten yararlanan veya yararlanmak isteyenler, evde bakım parası maaşı kimlere verilir, yaşlı-hasta-engelli evde bakım ücreti ne kadar 2020 sorularının yanıtını merak ediyor. Peki, Evde bakım maaşı yatan iller listesi! İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa evde bakım maaşı yattı mı, ne zaman yatacak? Bilgiler haberde.

Evde bakım maaşı yatan iller listesi! İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa evde bakım maaşı yattı mı, ne zaman yatacak?

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve diğer illerde evde bakım maaşı henüz yatırılmadı. Her ayın 15’i gibi hesaplara aktarılan evde bakım parası ile ilgili son dakika gelişmeleri dirilispostasi.com sitemizde yer alacaktır.

Evde bakım maaşı yatan illeri sorgulama

Evde Bakım aylığı ödemeleri E Devlet üzerinden sorgulanıyor. TC kimlik numarası ve E Devlet şifresi kullanarak giriş yapılan sistemin arama çubuğuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazın ve butona tıklayın. Ardından açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar çıkıyor. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında tüm detaylara ulaşılabiliyor.

E-DEVLET ÜZERİNDEN EVDE BAKIM PARASI SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYIN

SMS ile evde bakım maaşı sorgulama nasıl yapılır?

Evde bakım aylığı alanlar sorgulama yapmak için telefonlarının SMS özelliğini de kullanabilir. Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e SMS atarak bakiye takibi yapabilirler. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.

2020 Temmuz ayı evde bakım maaşı kaç TL oldu?

2020 yılında, memur maaş katsayısına bağlı olarak 65 yaş aylığı, engelli yardımı, engelliler için evde bakım parası başta olmak üzere tüm sosyal yardımlara zam yapıldı. Sosyal yardımlarda yüzde 5.49 oranında artış yapıldı.

Buna göre, 2019 yılında 1.384 lira tutarındaki evde bakım desteği, 2020 yılında 1.460 liraya yükseltildi.

Evde bakım parası almak için nereye başvurulur?

Evde bakım maaşı alabilmek için ağır hasta ya da ağır engelli kişinin ikametgahının bulunduğu il veya ilçedeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizemtler Bakanlığı İl/İlçe Müdürlüklerine başvuruda bulunulur.

Başvurunun ardından yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucu, gerekli şartları haiz olan vatandaşlara ‘evde bakım maaşı’ bağlanır.

Evde bakım aylığı/maaşı almak için gerekli koşullar neler?

Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporuna sahip olunması

Ağır hasta veya ağır engelli olup günlük yaşamını sürdürmekte bakıma muhtaç halde olunması

Aylık gelirin net asgari ücretin 2/3’ünden daha fazla olmaması gereklidir.

Gerekli koşulların mevcut olması durumunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl/İlçe Müdürlüklerine yapılan başvurular kurum yetkilileri tarafından yerinde incelenerek karara bağlanır. Evde bakım maaşı almasına karar verilen vatandaşların durumu ise yapılan rutin kontrollerle takip edilerek engel veya muhtaçlık durumu devam ettiği sürece evde bakım aylığı ödenmeye devam edilir.

- Diriliş Postası, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6242451/evde-bakim-maasi-yatan-iller-listesi-istanbul-ankara-izmir-ve-bursa-evde-bakim-maasi-yatti-mi-ne-zaman-yatacak