Kahire’de gözaltına alınıp serbest bırakılan AA çalışanı yaşadıklarını anlattı

AA Kahire Ofisi Mali ve İdari İşler Sorumlusu Balcı, Mısır polisinin 14 Ocak salı günü AA Kahire ofisine düzenlediği ve kendisinin de aralarında olduğu 1’i Türk vatandaşı, 4 çalışanın gözaltına alındığı baskın sırasında yaşadıklarını anlattı.

“BİZİ BİLMEDİĞİMİZ BİR YERE GÖTÜRDÜLER”

Dün serbest bırakılan ve akşam saatlerinde Türkiye’ye dönen Balcı, mesai bitimine yakın saat 17.00’de güvenlik kuvvetlerinden 3 kişilik bir ekibin ofise geldiğini belirterek, “Kapıyı çaldılar. ‘Burası nedir, siz kimsiniz, ne iş yapıyorsunuz?’ diye sordular. Sağa sola bakındıktan sonra başka birilerini aradılar, onlar geldiler. Sonra başkaları daha gelmeye başladı. Daha fazla araştırmaya başladılar. O gece bizi bilmediğimiz bir yere götürdüler” diye konuştu.

“SÜREÇ ÇOK HIZLI İLERLEDİ”

Sonraki gün öğle saatlerinde savcılığa çıkarıldıklarını belirten Balcı, “Savcılığa çıkarıldığımızda elçiliğimizin bu işe müdahil olduğunu, elçiliğin avukatını gördüğümde anladım. Çarşamba günü, işlemler tamamlanmak üzere perşembe gününe ertelendi. Perşembe günü sabah yine maslahatgüzarımız, basın müşavirimiz ve elçilik avukatı savcılık görüşmelerimizde hazır bulundu. Süreç çok hızlı ilerledi. Bunu daha sonradan öğreniyorum ki, devletimizin ve milletimizin büyük bir desteği olmuş. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm devlet büyüklerinin bu işte büyük emeği olduğunu sonradan öğrendim. Bu işlemlerin hızlı yürümesini sonradan anladım” dedi.

DİĞER 3 ÇALIŞAN DA YARIN SERBEST BIRAKILACAK

Balcı, baskının sebebiyle ilgili kendilerine herhangi bir açıklama yapılmadığını, sadece işlemler bittikten sonra yurt dışına çıkmaları gerektiğinin söylendiğini aktardı. AA çalışanı 3 kişinin hala gözaltında olduğunu anımsatan Balcı, “Onların da kefaletle serbest bırakılmasına karar verildi ancak hafta sonu cuma tatilinin başlaması nedeniyle cumartesi sabah işlemlerinin devam edip serbest bırakılacağı bildirildi. Ümidimiz onların en kısa zamanda hürriyetlerine, özgürlüklerine kavuşması.” dedi.

- Diriliş Postası, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6261519/kahirede-gozaltina-alinip-serbest-birakilan-aa-calisani-yasadiklarini-anlatti