MTV 2. taksit hangi ay? MTV 2. taksit son ödeme tarihi (2020) Araç vergisi hesaplama nasıl yapılır?

MTV 2020 2. taksit ödeme süresi ne zaman başlayıp ne zaman bitiyor? Birinci taksidi Ocak 2020’de ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi 2. taksit ödemeleri günü geldi çattı. Milyonlarca araç sahibi konunun detaylarını araştırmaya başladı. Resmi Gazete’de daha önce yayımlanan ilana göre yeniden değerleme oranı yüzde 12 olarak belirlenen 2020 MTV ödemelerinde vatandaşlar, ödeyecekleri araç vergisinin net miktarı da öğrenmek istiyor. Peki, MTV 2. taksit hangi ay? MTV 2. taksit son ödeme tarihi (2020) Araç vergisi hesaplama nasıl yapılır? Detaylı bilgi haberimizde.

MTV 2. taksit hangi ay? MTV 2. taksit son ödeme tarihi (2020)

İlk taksidi 31 Ocak 2020’ye kadar ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisinin (MTV) 2. Taksidi Temmuz ayı itibariyle alınmaya başlandı. 2020 MTV 2. taksit son ödeme tarihi 31 Temmuz olarak belirlendi.

Araç vergisi hesaplama nasıl yapılır?

MTV 2020 hesaplama işlemi için yapmanız gereken, https://ivd.gib.gov.tr/ adresine giriş yaparak üst menüde yer alan ‘Hesaplamalar’ kısmına ardından Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama kısmına tıklayıp, açılan sayfada yer alan formu doldurarak ‘Hesapla’ butonuna tıklamaktır.

MTV 2020 ÖDEME NASIL YAPILIR?

MTV 2020 sorgulama ekranı, yeniden değerleme oranı yüzde 12 olarak belirlenen Motorlu Taşıtlar Vergisi için yeni yılda araçlarına ne kadar ödeme yapacağını merak eden vatandaşlarca araştırılıyor. 1.0, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6 motor hacimlerine sahip olan araç sahiplerinin yeni yılda ne kadar vergi ödeyeceğini listeleyecek olan 2020 MTV hesaplama ekranı, Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden görüntülenebilir.

Aşağıda verdiğimiz link üzerinden açılan sayfada yer alan MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme kısmına tıklayın. Açılan pencerede yer alan TC kimlik numaranız ve plaka bilginiz ile (varsa özel plaka bilgisi) MTV 2020 sorgulaması yapabilirsiniz.

Ödeme yapabilmek için önce sorgulama yapmalısınız.

Borcunuzu 02:00-22:00 saatleri arasında anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödeyebilirsiniz. Geçmiş yıllar da dahil bu sayfadan sorguladığınız tüm borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Yabancı plakaya ilişkin ödeme yapabilmek için, ‘Yabancı plaka ile sorgulama yapmak istiyorum’ kutucuğunu işaretleyiniz. T.C. kimlik numarası ve ya vergi kimlik numarası bilgilerinden birini girmelisiniz. Plakanızı bitişik girmelisiniz.(Örneğin: 06JJJ06 gibi.) Özel Plaka: Şirket ismi, kişi ismi vb. isimlerin yazılı olduğu plakalardır.(Örneğin: 06 ŞAHİNLER A.Ş. 009 gibi.)

MTV 2020 ödeme ve hesaplama ekranı için tıklayın

2020 MTV BORCU NASIL ÖDENİR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) bu yıl için, ocak ve temmuz ayları olmak üzere iki taksitte ödenecek. İlk taksit ödeme süresi 31 Ocak Cuma günü sona ermişti. MTV’nin 2. taksidi, Gelir İdaresi Başkanlığına ait www.gib.gov.tr internet sitesi, İnteraktif Vergi Dairesi, İnternet Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulaması üzerinden 02.00-22.00 saatlerinde ödenebiliyor.

Anlaşmalı bankaların kredi kartları ile banka kartları veya banka hesabından, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankaların kredi kartları, banka kartları ve diğer ödeme yöntemleriyle verginin ödenmesi mümkün.

Anlaşmalı bankaların şubelerinden, alternatif ödeme kanallarından (internet bankacılığı, telefon bankacılığı, mobil bankacılık vb.), PTT iş yerlerinden ve tüm vergi dairelerinden de ödemeler gerçekleştirilebiliyor.

MTV hesaplama 2020 tablosu: 2020 MTV TUTARLARI İLE HANGİ ARAÇ NE KADAR ÖDEME YAPACAK?

- Diriliş Postası, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6262849/mtv-2-taksit-hangi-ay-mtv-2-taksit-son-odeme-tarihi-2020-arac-vergisi-hesaplama-nasil-yapilir