Bilici’den önemli WhatsApp uyarısı: Kullanmaya devam edersek daha ağır sözleşme dayatılabilir

Yunus Kök / İstanbul / Özel Haber

Dünyanın en yaygın anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın, Türkiye’deki kullanıcılarına onaylatmaya çalıştığı sözleşme haklı olarak tepkiyle karşılanmıştı. Milyonlarca kişinin ilgili uygulamayı silerek başka anlık mesajlaşma uygulamaları yüklemesi ve GSM şirketlerinin yerli uygulamalar için işbirliğine gitmesi üzerine WhatsApp söz konusu sözleşmeyi kısa süre “ötelemek” zorunda kaldı. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Ethem Bilici, kamuoyunun yakından takip ettiği konudaki son gelişmeleri gazetemize anlattı.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Ethem Bilici

REHAVETE KAPILMAMA UYARISI

İletişim devlerinin yerli uygulamalar için işbirliği yapmasını değerlendiren Doç. Dr. Bilici, “Türkiye’de mobil telefon hizmeti sunan Türk Telekom, Turkcell ve İngiltere menşeli Vodafon firması aralarında işbirliği anlaşması yaptı. Böylece anlık mesajlaşma uygulamaların karşılıklı müşterilerinin kullanımında internet kotalarından harcama yapılmayacağı duyuruldu. Firmaların bu hızlı geçiş sürecinde müşteri kaybetme, hatta pazarda silinme endişesinin bulunabileceği de muhtemel.Burada önemli olan, kişisel verilerin Türkiye’de depolanması, mahkeme kararı olmaksızın üçüncü şahıslarla hiçbir şekilde paylaşılmamasıdır. Bir sorun vardı, çözüme kavuşturuldu düşüncesiyle rehavete kapılmamak, yerli ve milli yazılım seferberliği başlatmak gereklidir. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve Havelsan başta olmak üzere kamu ve özel sektör yazılım ve teknoloji firmalarının işbirliği de önemlidir. Havelsan İleti, Havelsan Diyalog gibi yazılımların vatandaşın yaygın kullanıma sunulması ve bunun için gerekli teşvikin sağlanması ivedilik kazanmıştır.” dedi.

“MEVZUAT GÜNCELLENMELİ”

“Küresel piyasalarda kolayca el değiştirebilecek özel ve glokal firmaların, paydaşlarıyla birlikte kendi uygulamaları üzerinden oligopol haline gelmemesi için ilgili mevzuatın teknolojik gelişmeler ve güncel ihtiyaçlar doğrultusunda güncellenmesinde de yarar vardır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kişisel verileri ve mahremiyetleri özel glokal firmaların inisiyatifine bırakılmamalı, devlet eliyle düzenlenmeli, güvenilir kontrol mekanizmaları ve güvenlik sistemleri yerli ve milli yazılım üretilerek geliştirilmelidir. Yerli ve milli yazılım geliştirme ve sahada kullanımını sağlama konusunda alanda izlenecek politikalar özgürlüklerin kısıtlanması bahanesiyle kimi zaman akamete uğratılmaktadır. Konun özgürlüklerin kısıtlanmasıyla hiç bir ilgisi yoktur, aksine bu ciddi bir milli güvenlik riskidir, iradeyle inisiyatif alma zamanıdır. Vatandaşlar açısından da sosyal sorumluluk bilinci ve vatanperverlik sadakat anlayışıyla ilgili bir konudur.”

İLGİLİ SORUN DEVAM EDİYOR

WhatsApp’ın tepkilere neden olan sözleşmeyi 3 ay kadar (8 Şubat baz alınarak) ötelemesini hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Bilici, “Bu sorunun çözüldüğü değil ötelendiği anlamına gelmektedir. Bu arada eğer vatandaşlar WhatsApp kullanımına kaldığı yerden devam ederse, sözleşme şartlarını yine kabul etmesi hatta daha ağır koşulları kabul etmesini istenebilir. Bu süreçte Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Büyük Veri ve Yapay Zekâ Uygulamaları Dairesi Başkanlığı orkestrasyonu ve TÜBİTAK başta olmak üzere bölgesel kalkınma ajansları ve diğer araştırma ve proje geliştirme desteği veren kurum ve kuruluşların finansal desteğiyle kamu ve özel yazılım kuruluşları hızlı bir şekilde yazılım geliştirme süreçlerini tamamlayıp sahada kullanıma açmaları gerekmektedir. Bu dört aylık süre iyi kullanılıp neticeye ulaşılması aynı zamanda bir milli güvenlik meselesidir.” diye konuştu.

- Diriliş Postası, Teknoloji ve Bilim bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6267968/biliciden-onemli-whatsapp-uyarisi-kullanmaya-devam-edersek-daha-agir-sozlesme-dayatilabilir