İntibak zammı sonrası emekli maaşı ne kadar olacak? İntibak zammı nedir, kimlere yapılır?

Ülkemizde milyonlarca emekli bulunuyor. Emeklilerin zam oranları 3 Ocak’ta açıklanan enflasyon rakamları ile birlikte belli oldu.  Zamlı maaşlarını bu ay alacak olan vatandaşlar, bir süredir gündemde olan intibak yasası ile ilgili araştırmalar yapıyor. Konuyla ilgili Meclis’e de birçok kez teklif sunulmuştu. Peki, intibak zammı sonrası emekli maaşı ne kadar olacak? İntibak zammı nedir, kimlere yapılır? İşte konuyla ilgili merak edilen ayrıntılar.

İNTİBAK ZAMMI NEDİR?

Arapça kökenli olan İntibak, uyum ve iki şeyin ölçülerinin birbirini tutması olarak tanımlanıyor. Emeklilik maaşlarını etkileyen intibak zammı, prim kazancı ve prim ödeme gün sayısı aynı olmasına rağmen farklı aylıklar alan emekliler arasında denge sağlamak amacıyla uygulanıyor. Sigortalıların çalıştıkları dönemlerdeki kanun hükümlerinin esas alınmasıyla emekli aylıkları karma sisteme göre hesaplanıyor.

Prim kazancı ve primlerinin ödeme gün sayısı aynı olmasına rağmen, farklı tarihlerde emekli olunması halinde emekli aylıkları eşit olmuyor. Bu durumun düzeltilmesi için güncelleme kat sayısı ve aylık bağlama oranlarında eşitliği sağlayacak düzenlemeler yapılması “intibak” olarak adlandırılıyor.

EMEKLİ İNTİBAK ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Milyonlarca emeklinin gözü intibak yasası için Meclis’te. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar, 355 liraya varan zammın yolunu açacak intibak için düzenleme bekliyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) üyesi İbrahim Avcı’nın intibak talebine ilişkin başvurusunu, ‘yetki alanının dışında kaldığı’ gerekçesiyle kabul etmedi.

355 LİRA ARTMIŞTI

2000 yılından önce emekli olan SSK’lılara intibak yasası çıkarılmış ve bu düzenleme kapsamında, 2 milyondan fazla emekli 355 liraya varan zam almıştı. Hatta yapılan bazı yanlış hesaplamalar nedeniyle maaşı eksik bağlandığı tespit edilen 2 bin 500 kadar emekliye, 22 bin lirayı bulan toplu ödemeler de yapıldı. 31 Aralık 1999 tarihinde emekli olan bir vatandaş söz konusu düzenleme kapsamında bu haktan yararlanırken, 1 Ocak 2000’de yani bir gün sonra emekli olan ise yararlanamadı.

- Diriliş Postası, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6269602/intibak-zammi-sonrasi-emekli-maasi-ne-kadar-olacak-intibak-zammi-nedir-kimlere-yapilir