Bolivya gezi rehberi

Bolivya Çokuluslu Devleti, Güney Amerika’da yer alan bir ülkedir. Başkenti Sucre olup; La Paz, Cochabamba, Santa Cruz de la Siera, Potosi diğer önemli şehirleridir. İspanyolca, Quechua, Aymara, Guarani resmi dilleridir. Güney Amerika’yı İspanyol boyunduruğundan kurtaran Simón Bolívar’ın adını taşımaktadır bu ülke.

BOLİVYA VİZESİ

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bolivya vizesi almalarına gerek yoktur. 90 güne kadar olan iş veya turistik amaçlı seyahatlerinde yalnızca pasaport yeterlidir. Ancak bu ülkede yaz aylarında (ocak ve şubat) aşırı yağış ve nemin etkisiyle denge adı verilen sıtma hastalığı riski olduğundan seyahat öncesi gerekli tedbirler alınmalıdır. Bu ülkeye gitmek için en ideal zaman dilimi mayıs ve eylül aylarıdır.

Bolivya uçak bileti için çok önceden seyahat planlamanızı yapmanız gerekmektedir. Çünkü Türkiye’den direk uçuş ne yazık ki bulunmamaktadır. Uçuşlar için Atatürk Havalimanını seçmeli ve bilet için bir acenteden destek almalısınız. Örneğin başkent Sucre’ye gitmek için önce Madrid ardından Santa Cruz ve oradan başkent Sucre’ye aktarma yapabilirsiniz.

BOLİVYA DE GEZİLECEK YERLER NERELERDİR?

– Sucre’de pazar yerlerini mutlaka gezmelisiniz.

– Pazar Mercado Central en meşhur olandır.

– Mayıs ayında giderseniz Sucre Çikolata Festivalini kaçırmayın.

– Eylül ayında Virgen de Guadalule Festivalini, Ekim Kasım döneminde giderseniz de Sucre Uluslararası Kültür Festivalini sakın kaçırmayın.

– Sucre 1991 yılından beri UNESCO Dünya Miras Listesindedir.

– Şehrin her yerinde tarihi bir doku sizi beklemektedir.

– La Paz, Dünyanın Yeni 7 Harikası denilen şehirler arasındadır.Bu şehir Katedral ve müzelerle ünlüdür. Yerel ürünler oldukça fazladır. Lama tüyünden tekstil ürünleri alabilirsiniz.

– Santa Cruz de la Siera’da Ambora Ulusal Parkı, Hayvanat Bahçesi mutlaka görülmelidir.Şehir, Piari Nehri üzerinde kurulduğundan harika bir manzara sizi beklemektedir. Devlet bu şehirden yönetildiğinden ticaret merkezidir.Santa Cruz gece hayatı ile ünlüdür.

İlginizi çekebilir: MNG Turizm  Bolivya Turları

BOLİVYA YEMEKLERİ

Bolivya, et ve patates yemekleri üzerine kurulu harika bir mutfağa sahiptir.

En çok sığır eti tüketilir.

Domuz eti tüketimi oldukça az olmasına karşın yemeden önce mutlaka sormakta yarar vardır.

Yemekleri oldukça baharatlıdır.

Kızarmış tavuk ise hızlı yenen yemekleri arasındadır.

Ayrıca Sucre şehri meyve salataları, Milk Shake içecekleri, yoğurtlu meyve salatası ile ünlüdür. Bunları denemeden sakın dönmeyin.Bu denli taze meyve ve sebzeyi ancak Bolivya’da bulabilirsiniz.

Bolivya ve diğer yurtdışı turlarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

- Diriliş Postası, Kültür Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6288214/bolivya-gezi-rehberi