Esnafa kira yardımı ödemeleri başladı! İşte kira yardımı sonuç sorgulama ekranı…

Esnafa kira yardımı ödemeleri başladı! İşte kira yardımı sonuç sorgulama ekranı… vatandaşlar tarafından sıkça araştırılıyor. Pandemi döneminde süresiz ya da belirli saatler içerisinde dükkanlarını kapatmak zorunda kalan esnafın maddi sıkışıklığına devlet kira yardımı yapacak haberi vatandaşları heyecanlandırdı. Devlet tarafından verilecek hibe desteğine başvuru yapan vatandaşlar, kira yardımı sonuç sorgulama ekranını sıkça araştırıp kimlere kira yardımı verileceğini merakla bekliyor. Peki, Esnafa kira yardımı ödemeleri başladı! İşte kira yardımı sonuç sorgulama ekranı… detaylar haberimizde…

Esnafa kira yardımı ödemeleri başladı! İşte kira yardımı sonuç sorgulama ekranı…

Esnaf gelir kaybı ve kira desteği ödemeleri için başvuru süreci 11 Ocak Pazartesi günü sona erdi. 1000 TL gelir kaybı desteği, 500-750 TL arası da kira desteği sağlayacak olan Ticaret Bakanlığı, müracaatları E-Devlet üzerinden kabul edecek. Bu başvuruların tamamlanmasının ardından gözler değerlendirme sonuçlarına çevrilecek.

Gelen açıklamaya göre; gelir kaybı olarak da ifade edilen 1000 TL hibe desteği ödemeleri üç aylık süreyle gerçekleştirilecek. Öte yandan iş yerlerinin büyük şehirlerde bulunduğu yerlerde 750, diğer şehirlerde ise 500 TL’lik kira yardımı yapılacak ve bu ödemeler de yine 3 ay boyunca sürecek.

KİRA YARDIMI HAKKINDA DETAYLAR

Gelir kaybı desteği aylık 1000 lira olarak belirlenirken, 3 aylık süreçte toplamda 3 bin lira hibe desteği alınabilecek.

Gelir kaybı desteğine ek olarak esas faaliyetin yürütüldüğü iş yerinin kira olması halinde, büyükşehir belediyelerinin bulunduğu yerlerde aylık 750 lira olmak üzere üç aylık toplamda 2 bin 250 lira, diğer yerlerde aylık 500 lira olmak üzere toplamda 1500 lira kira desteği yapılacak.

İş yeri kira bedelinin kira desteği tutarının altında olması durumunda ise iş yeri kira tutarı kadar kira desteği verilecek. Şartların sağlanması durumunda gelir kaybı ile kira desteğinden aynı anda yararlanılabilecek.

Destek kapsamına giren birden fazla işletmesi olanlara vergi sicil kayıtlarındaki esas faaliyet konusu üzerinden sadece 1 kez destek yapılacak. Kira ödemesi yapılan birden fazla iş yeri bulunması halinde sadece 1 iş yeri için kira desteği sağlanacak.

ESNAFA KİRA YARDIMI SONUÇ SORGULAMA EKRANI!

Destek başvuruları, itirazlar ve kira yardımı sonuç ekranı elektronik ortamda e-Devlet internet adresi üzerinden yapılacak. Başvuruda bulunan tarafından başvuru ve eki taahhütname, elektronik ortamda onaylanacak.

Ticaret Bakanı Pekcan, “Esnaf ve sanatkarlarımıza yönelik gelir kaybı desteği ödemelerine bugün itibarıyla başlamış bulunuyoruz” açıklamasında bulundu.

Kira yardımı başvurusunda bulunan vatandaşlar bakanlık tarafından hibe ödemelerini (esnafa kira yardımı) başvuru sırasında belirtikleri hesap (İBAN) üzerinden ödemelerini almaktadırlar.

KİRA YARDIMI BAŞVURU YAPMA VE SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ.

- Diriliş Postası, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6289748/esnafa-kira-yardimi-odemeleri-basladi-iste-kira-yardimi-sonuc-sorgulama-ekrani