Formasyon belgesi nedir, ne demektir? Pedagojik Formasyon belgesinin sayısı ne anlama geliyor?

Formasyon belgesi nedir, ne demektir? Pedagojik Formasyon belgesinin sayısı ne anlama geliyor? Soruları vatandaşlar tarafından merak edilmeye başlandı. Eğitim fakültesinden mezun olmadığı öğretmen olmak isteyen vatandaşların formasyon almaları gerektiği sorusu vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Zorunlu öğrenimleri bitirip formasyon belgesine sahip olmak isteyen bireyler, formasyon belgesinin ne olduğunu, nasıl ve nereden alınacağını gibi soruları sormaktadır. Peki, Formasyon belgesi nedir, ne demektir? Pedagojik Formasyon belgesinin sayısı ne anlama geliyor? İşte tüm detaylar haberimizde…

FORMASYON BELGESİ NEDİR, NE DEMEKTİR?

Formasyon kelimesi Türkçe diline Fransızcadan gelmektedir. Formation olarak bilinen kelimeden türetilmiş ve kelimelerimize girmiştir. Formasyon sözcüğü kelime anlamı olarak biçimleme ya da yetiştirme manasına gelmektedir. Eğitim fakültelerinden mezun olmayan bireylerin rahatça öğretmenlik mesleğini yapabilmeleri için gerekli olan programa formasyon denmektedir.

Öğretmenlik mesleğini yapmayı dileyen bireyler okudukları fakülte ve bölümden sonra Pedagojik Formasyon öğrenimi alarak yapabilmektedirler. Formasyon programında öğrenciler belirtilen fakülte ve bölümlerde formasyon belgesi alabilmektedir.

İşte Formasyon bölümleri;

PEDAGOJİK FORMASYON BELGESİNİN SAYISI NE ANLAMA GELİYOR?

Formasyon belgesinde yer alan sertifika sayısı, formasyon belgesinin size ait olduğunu ve belirlenen sayıya göre YÖK ve MEB sistemde sizi arayarak onaylamaktadır. Bu belgede yer alan formasyon belgesi sayısı kısmına sertifika belgesinde yer alan son 4 rakamı yazmanız gerekmektedir. Şayet Pedagojik Formasyon Belgelerinde bazen belge sayısı istenmiyor ya da bulunmuyor. Bu durumlarda da belirlenen bölüme sayı olarak 0 yani sıfır yazmanız MEB ve YÖK tarafından kabul görecektir.

- Diriliş Postası, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6630315/formasyon-belgesi-nedir-ne-demektir-pedagojik-formasyon-belgesinin-sayisi-ne-anlama-geliyor