Emekli İkramiyesi Nasıl Hesaplanır?

Emekli ikramiyesi hesaplama yöntemi için uygulanan adım şudur: Aylık ve ek gösterge tutarlarının katsayıları alınır. Taban aylığı katsayısı 1000 ile çarpılır. Kıdem hizmeti 20 ile çarpılarak katsayısı alınır. Tüm bu hesaplanan katsayılar toplanarak özel hizmet tazminat sayısına eklenir. Çıkan sonuç, hizmet yıl sayınızın toplamı ile çarpılır. Tüm bu adımlar sonucunda elde edilen tutar emekli ikramiyenizin tutarına eşittir. Bu hesaplama yöntemi kullanılarak emekli ikramiyesi hesaplamak mümkün. Dijital platformlar üzerinden de gerekli bilgilerinizi girerek hesaplama yapabilirsiniz.

Emekli İkramiyesi Nedir?

Emekli ikramiyesi; devlet tarafından tüm emeklilere yılın belirli dönemlerinde yapılan ek ödemelerin ikramiye olarak adlandırılmasıdır. 2021 yılı Kurban Bayramı ikramiyesi, 12 – 16 Temmuz tarihlerinde ödenmesi planlanıyor. Emekli ikramiyesi bayramlarda ödenerek emekli ve ailesinin daha rahat bir süreç yaşayarak bayram ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olur.

Emekli İkramiyesini Kimler Alır?

Emekli ikramiyesi, belirli şartları sağlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmektedir. Emekli ikramiyesi alma hakkı bulunanlar şunlardır:

Emekli İkramiyesi Nasıl Hesaplanır?

Emekli ikramiyesi hesaplamak için birçok dijital platform üzerinden işlem yapmak mümkün. İnternette birçok sitede ikramiye hesaplama robotları bulunur. En çok tercih edilen emekli ikramiyesi hesaplama robotu SGK’ya ait olanıdır. SGK’nın resmi internet sitesine girerek 4A, 4B, 4C üzerinden emekli ikramiye bilgilerinizi sorgulamak mümkün. Yapılacak sorgulamada sizden istenen bilgiler şunlardır:

Maaş ve ikramiye bilginizin hesaplanabilmesi için en az; derece, kademe ve aylık tarihi bilgilerinizin eksiksiz doldurulması gerekir. Bu hesaplama işlemi sizi bilgilendirmek amaçlı yapılır. Resmi bir veri değildir. Sizin girdiğiniz bilgiler dikkate alınarak hesaplama yapılır.

Emekli İkramiye Oranları Nelerdir?

Emekli ikramiyeleri ek gösterge oranlarına göre uygulanır. Ek göstergeye göre oran dağılımının gösterimi şu şekildedir:

Emekli İkramiyesinde Nelere Dikkat Edilir?

Emekli ikramiyesi hesaplamalarında dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

Sizin yapacağınız manuel hesaplar bu durumlara göre kesin sonuç vermez. Resmi bir hükmü yoktur. Genel bilgi niteliğinde ortaya çıkacak olan tablo hakkında bilgilendirme amaçlı emekli ikramiyesi hesaplama yöntemleri kullanılır.

 

- Diriliş Postası, İktisat bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6807490/emekli-ikramiyesi-nasil-hesaplanir