Efor Testi Nasıl Yapılır?

Efor testi; kalp ritim bozukluklarının tespiti için uzman kardiyolog ve teknisyen gözetiminde yapılan bir testtir. Pahalı olmayan ve yapımı kolay olan efor testi birçok hastalık tespitine yardımcı olur. Bu yüzden hekimler tarafından sık sık tercih edilen bir testtir.

Efor Testi Nedir?

Efor testi; Treadmill veya kardiyak stres testi olarak bilinen, kalbin kontrollü bir klinik ortamında dış etkilerden kaynaklı strese karşı verdiği tepkileri ölçmeye yarayan kardiyolojik bir testtir. İntravenöz farmakolojik stimülasyon veya egzersiz ile kalpteki stres tepkisi ölçülür. Bu test yöntemi, kalp damar hastalıklarının daha kolay teşhis edilmesi için tercih edilir. test esnasında hastaya, belirli kurallar dahilinde egzersiz hareketleri yaptırılır ve kalbin ne kadar iş yükü kaldırabildiği ölçülür. Egzersiz sırasında efor testi ile kalp kasının beslenme biçimi tespit edilir.

Efor Testi Hangi Durumlar İçin Kullanılır?

Kalp basınç ritminin ölçümü için yapılan efor testi gerekli görülen durumlar şunlardır:

Efor Testinden Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kalp ritim sağlığı için oldukça önemli olan efor testi uzman kardiyolog ve teknisyenler gözetiminde yapılır. Efor testi yapılmadan önce hastanın dikkat etmesi gerekenler şunlardır:

Hipertansiyon için ilaç kullanan hastalar doktor kontrolünde olacak şekilde tansiyon düşürücü ilaçlarını almalıdır. Aksi halde test sırasında ani tansiyon düşüşleri veya yükselmesi yaşanabilir. Bu durum efor testinin yarım kalmasına neden olur.

Efor Testi Nasıl Yapılır?

Kalp sağlığının ölçümünü sağlayan efor testi yapımından önce hastanın sağlık kontrolünden geçirilmesi gerekir. Olası tehlikeleri önlemek için her hastaya efor testi uygulanmaz. Efor testinin doğru yorumlanması için hastanın istirahat EKG’si çektirmesi gerekir. EKG sonucuna göre uygun tetkiklere başlanır. Olası tehlikeleri önlemek adına efor testi esnasında uzman bir doktorun bulunması son derece önemlidir. Sağlıklı kişilerde, egzersiz sonucu EKG dalgalarında değişim görülebilir. Efor testi yapım aşamaları şunlardır:

Test yapılacak kişi, yürüyen bir bant üzerinde yavaştan başlayarak her 3 dakikada 1 hız ve eğim seviyesi arttırılacak şekilde yürütülür.

Efor Testi Kimlere Yapılmamalıdır?

Birçok hastalığın tespitini kolaylaştıran efor testi yapılmaması gereken durumlar şunlardır:

Tüm bu hastalara dikkat edilerek efor testi yapımından kaçınılması gerekir. Aksi durumda hastalarda ciddi sonuçlar gözlemlenir.

- Diriliş Postası, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6812292/efor-testi-nasil-yapilir