Dede Korkut hikayeleri özellikleri nelerdir? İşte Dede Korkut hikayeleri hakkında bilgi!

Dede Korkut hikayeleri özellikleri nelerdir? İşte Dede Korkut hikayeleri hakkında bilgi ile ilgili merak edilen soruların yanıtını sizler için haberimizde derledik. Oğuzların destanını anlatan Dede Korkut Hikayeleri en eski destansı hikayeler olması sebebiyle hakkında pek çok şey merak edilmektedir. Sizler için Dede Korkut hikayeleri hakkında merak edilen tüm bilgileri derledik. Peki, Dede Korkut hikayeleri özellikleri nelerdir? İşte Dede Korkut hikayeleri hakkında bilgi!..

DEDE KORKUT HİKAYELERİ HAKKINDA BİLGİ!

Dede Korkut Oğuzların Kayı boyundan gelir. Bazı söylemlere göre İshak Peygamberin soyundan geldiği söylenmektedir. Ayrıca Dede Korkut'un soyundan gelenlerin Osmanlı Devletinin kurucusu olan Osman Gazi olduğu bilinmektedir.

Dede Korkut hikayelerin içerisinde geçmektedir. Türkler için bilge kişidir. Her konuda engin bilgiye sahip olan Dede Korkut gelenek ve göreneklerin en ince ayrıntısına kadar hakim olan kişidir. Toplumdan doğaya kadar her konuda bilgisi bulunmaktadır. Bu bilgiler dışında Dede Korkut'un Oğuz hükümdarlarına vezirlik yaptığı bilinir. Bilge kişiliği ile hükümdarlara danışmanlık da yapıldığı anlatılır. Dede Korkut'un 295 yıl yaşadığı bilinir ve Müslüman olarak öldüğü söylenmektedir.

DEDE KORKUT HİKAYELERİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Türklerin Şamanizm'e inandığı yıllarda şamanlara kopuz çalmayı öğreten hoca Dede Korkut'tur. Özellikle Türklerin Müslüman olduğu dönemde Müslümanlığı kabul edip halka yol gösterdiği de bilinmektedir.

- Diriliş Postası, Kültür Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6815878/dede-korkut-hikayeleri-ozellikleri-nelerdir-iste-dede-korkut-hikayeleri-hakkinda-bilgi