Fahrettin Koca: Çin hükümetinin üretim kısıtlamasına rağmen aşı alabiliyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, canlı yayında soruları cevapladı. Aşı ile ilgili gelişmeleri paylaştı.

Bakan Koca,  Çin aşısı Sinovac'ta yaşanan aksamanın nedenini açıklayarak, Çin hükümetinin aşı firmalarına sınırlama getirdiğini söyledi.

“ŞANSLI ÜLKELER ARASINDAYIZ”

"Sadece biz değil, kimse aşıyı söz verilen zamanda alamıyor.” ifadelerini kullanan Koca sözlerini şöyle devam ettirdi: “Bakın değil milyon, değil yüz bin birkaç bin aşıda kalan ülkeler var. Emin olun biz şanslı ülkelerden biriyiz. Çin hükümeti tüm aşı üreticilerine sınırlama koydu. Önce 'Çin’e vereceksiniz' dedi. Bu yüzden çok aksama var. Buna rağmen alabiliyoruz. Çin aşısının Faz-3 çalışmalarına katılmasak biz de aşıyı bulamazdık."

“EN BÜYÜK KORKUM AŞI MİLLİYETÇİLİĞİ”

Koca, Biontech’ten 18 milyon aşının daha geleceğini açıklayarak, haziran ayına kadar 40 yaş üstü 32 milyon kişinin de aşılanacağını söyledi.

Bakan Koca, aşı ile kaygısını da şu sözlerle aktardı:

" Avrupa Birliği(AB) her an AB dışına aşı satışına sınırlama ve hatta yasak getirebilir. Herkes kendi vatandaşı öncelikli olsun istiyor. Bu yasağı getirmelerinden önce ne alırsak alalım diyoruz. En büyük korkum bu, aşı milliyetçiliği ve yasak gelmesi."

- Diriliş Postası, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6861232/fahrettin-koca-cin-hukumetinin-uretim-kisitlamasina-ragmen-asi-alabiliyoruz