İlim mücahitlerine vefa

İsrafil Kuralay
İsrafil Kuralay

Geçen cumartesi İlim Yayma Vakfı’nın 50. Genel Kurulu’na katıldım.  Vakfın kurucu müessesesi olan İlim Yayma Cemiyeti’nin 70 yıllık hikâyesinden hatıralar kurula damgasını vurdu, duygusal anlar yaşanmasına vesile oldu. Genel Kurul, İlim Yayma Vakfı’nın yeni hizmet binasında kuruculardan hayatta olanlarla birlikte hayır ehli destekçilerin katılımıyla gerçekleşti. Vefa semtinde tarihe vefakârlık örneği sergilenmiş ve kimliğimize uygun bir bina inşa edilmiş. Vakıftan destek almış, yurtlarında kalmış çok sayıda mezun bu yeni merkezin yapımına destek vermiş.  Vakıf idaresi de mezunlara, yapılan odalara isimlerini vererek güzel bir kadirşinaslık örneği göstermiş.

Genel kurulun divan başkanlığını, Kültür eski bakanlarımızdan TBMM eski Başkanı İsmail Kahraman yaptı. Onun katıldığı toplantılar hemen resmi formattan uzaklaşır, gönül sohbetine, ibretlik hatıralardan ders almaya dönüşür. Yine öyle oldu ama İlim Yayma ile ilgili o kadar çok anlatacak şey var ki yazmakla bitmez. 

Unutmadan söyleyeyim İlim Yayma 70. yılında bir vefa örneği olarak öncülerinin ve önderlerinin anlatıldığı kitaplar ve belgeseller yapmalıdır. Kahraman’ın anlattığı bir hatıraya yer verelim: Mahmut Celalettin Ökten Hoca, İmam Hatip Okulu’nun açılması için Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri’ye gider. Hoca Ankara’da bir otele yerleşir. Mütemadiyen bakanı ziyaret eder ve bu işi çözmesini söyler. Aradan uzun zaman geçer bir sonuç çıkmaz. Hoca bakana sitem eder: “Evladım hem param bitti. Hem de çamaşırım kalmadı” bu işi çöz artık. Bakan da hocaya; “Başvekilimiz Adnan Menderes ve ben bu işin çözülmesini istiyoruz ancak bir daire başkanı ‘bu okullar Tevhidi Tedrisat Kanuna aykırı’ diyerek engelliyor.” Sonra Başvekil Adnan Menderes, Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri, Celalettin Ökten ve daire başkanı bir araya geliyor ve başvekil kendi el yazısıyla İmam Hatip Okulu’nun açılması talimatını yazılı olarak veriyor.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da duygulu bir konuşma yaptı. Konya’daki baba ve annesini Beraat Gecesi nedeniyle aradığını, kendisi ve kardeşinin yurdunda kaldığı vakfın mütevelli heyeti üyesi olarak toplantıya gittiğini ifade etmiş. Vali Yerlikaya babasının selamını hâzıruna iletti.

AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş bir vakıf insan olarak kürsüye davet edildi. Numan Bey ilim öncülerinden, birçok cephede savaşmış binbaşı, gazi dedesi Numan Kurtulmuş’un adını taşıyor. Babası Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş ise İlim Yayma Cemiyeti’nin kurucularından. Numan Bey babasının cemiyetin faaliyetlerine katılması için onu nasıl teşvik ettiğini anlattı. Dr. İsmail Niyazi ile ilgili bir hatırayı ise Ahmet Akça Bey’den dinledik. Bir gün İmam Hatip Lisesi’nin etrafında dolaşırken bir kamyonun geldiğine şahit olduğunu, çocuklara getirilen erzak çuvallarından birisini Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş’un sırtında taşıdığını gördüğünü ve o anı hiç unutamadığını ifade etti. İşte böyle ilim mücahitleri sayesinde bugün başım dik dolaşıyoruz.

İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Necmettin Bilal Erdoğan kapanışta teşekkür konuşması yaptı. Gönül seferberliğinin artarak devam ettiğine vurgu yaptı. Rahmet-i Rahmân’a kavuşan ilmin mücahitlerine rahmet, vefa bayrağını daha yükseklere taşıyanlara selam olsun.

- Diriliş Postası, İsrafil Kuralay tarafından kaleme alındı
https://www.dirilispostasi.com/makale/6878661/israfil-kuralay/ilim-mucahitlerine-vefa