Zekat ve Fitre ne zaman verilir? 2021 Zekat ve Fitre en son ne zaman verilebilir?

Zekat ve Fitre ne zaman verilir? 2021 Zekat ve Fitre en son ne zaman verilebilir? Soruları ramazanın son günlerine doğru daha sık araştırılmaya başlandı. Her Müslümanın üzerine borç olan ve vermesi gereken fitre ve zekat gibi sadakalar mevcuttur. Her yıl Diyanet tarafından belirlenen ücret karşılığından dağıtılan sadakaların zaman ile ilgili merak edilen Zekat ve Fitre ne zaman verilir? 2021 Zekat ve Fitre en son ne zaman verilebilir? Soruların yanıtını sizler için haberimizde derledik. İşte detaylar…

ZEKAT VE FİTRE NE ZAMAN VERİLİR?

Zekât vermenin belli bir zamanı yoktur. Oruç ve hac ibadetlerinde olduğu gibi nisap miktarı malın üzerinden sene geçmiş olması konusunda da kamerî ay hesabı uygulanır. Farz olduğu andan itibaren verilmesi gerekir.

ZEKAT EN SON NE ZAMAN VERİLEBİLİR?

Zekat vermek için belli bir kamerî ayı veya Ramazan’ı beklemeye gerek yoktur. Zekât vermekle yükümlü olanların, yükümlü oldukları andan itibaren en kısa zamanda zekâtlarını vermeleri gerekir. Çünkü zekât bir kulluk borcudur, borç da bir an önce ödenmelidir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 175, 191-192, 223).

2021 ZEKAT VE FİTRE EN SON NE ZAMAN VERİLEBİLİR?

Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan Bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Bununla birlikte, bayram günü veya daha sonra da verilebilir. Ancak, bayram namazından önce verilmesi müstehap kabul edilmiştir.

Fitrenin hedefi, bir fakirin içinde yaşadığı toplumun hayat standardına göre bir günlük yiyeceğinin karşılanması, böylece bayram sevincine iştirak etmesine katkıda bulunmaktır.

FİTRE EN SON NE ZAMAN VERİLEBİLİR?

Şâfiî mezhebinde ise; fitreyi, meşru bir mazeret bulunmadıkça bayramın birinci gününün gün batımından sonraya bırakmak haramdır. Fitreyi Ramazan’ın ilk günlerinde vermek de caizdir (Nevevî, el-Mecmû’, VI, 128).

Günümüzde fıtır sadakası miktarının belirlenmesinde, kişinin bir günlük (iki öğün) normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktarın ölçü alınması daha uygundur. Kişi dinen zengin sayılanlara, usûlüne (anne, baba, dedeler ve nineler), fürûuna ( çocuk ve torunlar) ve eşine fıtır sadakası veremez. Fitreler bir fakire verilebileceği gibi, birkaç fakire de dağıtılabilir. (Merğînânî, el-Hidâye, II, 224). Ancak bir kişiye verilen miktar bir fitreden az olmamalıdır.

- Diriliş Postası, Kültür Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/7059491/zekat-ve-fitre-ne-zaman-verilir-2021-zekat-ve-fitre-en-son-ne-zaman-verilebilir