Çocuğu teslim etmeme suçu

Av. Kamil Ekinci
Av. Kamil Ekinci

Boşanmış ya da boşanma aşamasında olan kişiler arasında, müşterek çocuğun diğer ebeveyn ile görüştürülmek istenmemesi en sık karşılaşılan sorunların başında gelmektedir. Ebeveynler, zaman zaman çocuğun hem anne hem de baba sevgi ve şefkatine muhtaç olduğunu unutarak, çoğunlukla da inatlaşarak çocuğun diğer ebeveyn ile görüşmesini engellemeye çalışmaktadır. Bu davranış şekli, çocuğun manevi kişiliğine ve gelişimine zarar verdiği gibi aynı zamanda kanunlarımızda suç olarak düzenlenmiştir.

Mahkeme kararına rağmen çocuğun teslim edilmemesi kanunen suç olarak düzenlenmiştir. Diğer ebeveynle görüşmesinin çocuğun üstün yararını zedeleyeceği noktasında somut iddialarınız varsa, bunun yolu çocuğu kaçırmak değil, derhal dava açmak ya da devam eden davada iddia ve delillerinizi mahkemeye iletmek ve gerekiyorsa tedbiren çocukla kişisel ilişkinin kısıtlanmasını talep etmektir. Mahkeme, çocuğun üstün yararı ilkesinden hareketle ve gerekli araştırmayı yaparak bu konuda bir karar verecektir.

ÇOCUK TESLİMİNE AYKIRI DAVRANIŞ SUÇU VE ŞARTLARI

ŞİKÂYET ŞARTI VE SÜRESİ

Çocuk teslimi kararına aykırı davranış suçu, şikâyete tabi bir suç olup, 3 aylık şikâyet süresi içerisinde müştekinin müracaat etmesi gerekmektedir.

YETKİLİ VE GÖREVLİ MAHKEME

Çocuk teslimi kararına aykırı davranış suçunda görevli mahkeme icra ceza mahkemeleri olup, yetkili mahkeme ise icra takibinin açılmış olduğu yer mahkemesidir.

ÇOCUK TESLİMİ KARARINA UYMAMA SUÇUNUN CEZASI

Çocuk teslimi hakkındaki ilâmın veya ara kararının gereğini yerine getirmeyen veya yerine getirilmesini engelleyen kişinin, lehine hüküm verilmiş kimsenin şikâyeti üzerine altı aya kadar tazyik hapsine karar verilir. (İİK 341 1. cümle)

- Diriliş Postası, Av. Kamil Ekinci tarafından kaleme alındı
https://www.dirilispostasi.com/makale/7078063/av-kamil-ekinci/cocugu-teslim-etmeme-sucu