Deniz aracı ULAQ SİDA ne zaman envanterde olacak? ULAQ SİDA özellikleri nelerdir?

Deniz aracı ULAQ SİDA ne zaman envanterde olacak? ULAQ SİDA özellikleri nelerdir? Soruları vatandaşlar tarafından merak edilmeye başlandı. Yerli ve mili imkanlarla geliştirilen ULAQ SİDA deniz üstünde gerçekleştirilen testlerini başarılı bir şekilde tamamladı. Türkiye’nin mavi vatanda savunmasında önemli rol oynayacak deniz aracı hakkında merak edilip sıkça araştırılan Deniz aracı ULAQ SİDA ne zaman envanterde olacak? ULAQ SİDA özellikleri nelerdir? Soruların yanıtını sizler için haberimizde derledik…

DENİZ ARACI ULAQ SİDA NE ZAMAN ENVANTERDE OLACAK?

Türk savunma sanayisi şirketlerinin iş birliğiyle geliştirilen silahlı insansız deniz aracı ULAQ suya indirildi. Denizdeki tecrübe seyirlerine başlayan Türkiye'nin ilk silahlı deniz aracı ULAQ'ın, deniz testlerinin ardından bu yılın ilk çeyreği sonunda atış testlerinin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

ULAQ SİDA ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Türkiye’nin İlk Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ, milli füze sistemleri üreticisi Roketsan ürünleri olan 4’lü podu ile 2,75″ Lazer Güdümlü Füze CİRİT ve 2’li lançeri ile Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi’yle (L-UMTAS) donatıldı.

400 kilometre seyir menziline, saatte 65 kilometre sürate, gündüz/gece görüş kabiliyetine, milli kriptolu haberleşme altyapısına sahip ve gelişmiş kompozit malzemeden üretilen SİDA; Keşif, Gözetleme ve İstihbarat, Su Üstü Harbi (SUH), Asimetrik Harp, Silahlı Eskort ve Kuvvet Koruma, Stratejik Tesis Güvenliği gibi görevlerin icrasında karadan mobil araçlarla ve karargah komuta merkezinden veya yüzer platformlardan kullanılabilecek.

- Diriliş Postası, Teknoloji ve Bilim bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/7225859/deniz-araci-ulaq-sida-ne-zaman-envanterde-olacak-ulaq-sida-ozellikleri-nelerdir