Türkiye swap için hangi ülkelerle görüştü? İşte swap anlaşması yapılan o ülkeler…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun dün bir araya geldiği Türkiye Bankalar Birliği (TBB) üyesi banka yöneticilerine, swap anlaşması yapılması için dört ülkeyle görüşmelerin sürdüğünü söylediğini bildirdi. Reuters'ın haber ajansına göre Kavcıoğlu, iki ülkeyle anlaşmaya yakın olduklarını söyledi. Peki, Türkiye swap için hangi ülkelerle görüştü? İşte swap anlaşması yapılan o ülkeler…

SWAP HATTI NEDİR, NE DEMEK?

Swap, kelime olarak değiş-tokuş veya takas anlamına geliyor.

Finans piyasalarında ise iki tarafın belirli bir zaman dilimi içinde farklı faiz ödemelerini ve / veya farklı para birimlerini karşılıklı olarak değiştirdikleri takas anlaşmasına "swap sözleşmesi" deniyor.

Swap piyasasında ağırlıklı döviz swapları ile faize dayalı swap sözleşmeleri işlem görüyor.

TÜRKİYE SWAP İÇİN HANGİ ÜLKELERLE GÖRÜŞTÜ?

Banka yöneticileri, Kavcıoğlu'nun, TCMB'nin hangi ülkelerle anlaşmaya yakın olduğunu söylemediğini belirtti. Kavcıoğlu dün TBB'yi ziyaret etmişti. Kavcıoğlu toplantıda; TCMB'nin döviz rezervlerinin güçlendirilmesi hedefine bağlı olduğunu, sıkı para politikasını muhafaza edeceğini, Türk Lirası'nın korunması için gerekli adımların atılacağını ve bunun için gerekirse bazı politikaların değiştirileceğini söyledi.

Reuters haber ajansı, Türkiye'nin swap anlaşması için birkaç ülkeyle görüşme halinde olduğunu, Azerbaycan'la anlaşmaya yakın olduğunu aktardı. Ankara'nın Malezya, Güney Kore, Rusya, İngiltere'nin yanı sıra Asya'dan bazı ülkelerle de görüştü belirtildi.

- Diriliş Postası, İktisat bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/7331221/turkiye-swap-icin-hangi-ulkelerle-gorustu-iste-swap-anlasmasi-yapilan-o-ulkeler