Kastamonu'da korkutan sel görüntüleri: Araçlar üst üst bindi, mahalle savaş alanına döndü

Kastamonu'da yağış dün geceden bu yana aralıklarla sürüyor. Abana ve Bozkurt ilçeleri sele teslim oldu. 

Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde Ezine Çayı'nın taşması sonucu su baskınları yaşanıyor.

Yağışın etkili olduğu ilçede, üzerinde HES kurulu olan Ezine Çayı'nda su seviyesinin yükselmesiyle taşkın yaşandı. İlçede mahsur kalan vatandaşların tahliyesi için ekipler çalışma yürütüyor.

TAŞKIN ANI KAMERADA

Elektrik hatlarının arızalandığı ilçede  sel nedeniyle ulaşımda da sorun yaşanıyor.

Toprak kaymalarının da yaşandığı bölgede önlem alan ekipler geçişe izin vermiyor.

Bozkurt ilçesinden taşkın anını gösteren çarpıcı görüntüler geldi. Taşan çayın suları caddelerde çağladı. Onlarca araç sürüklendi. O anlar kameralara yansıdı.

AZDAVAY'DA DERE TAŞTI

Kastamonu Valisi Avni Çakır da Azdavay ilçe merkezinden geçen derenin taştığını belirtti:

"İlçe merkezinde su basması söz konusu oldu. Şu an ilçeye 10 kilometre kala dönmek zorunda kaldık. Çünkü yolda göçmeler var, geçemedik. Karayolları ekiplerimiz yol açmaya çalışıyorlar. 1-2 saat içeresinde ulaşacağımızı ümit ediyoruz" dedi.

Azdavay ilçesi Kopuk mevkisinde de kara yolunun çökmesi nedeniyle yolda kalan araçların içindeki sürücüler mahsur kaldı.

Sürücüleri AFAD ekipleri suda güçlükle ilerleyerek kurtardı. Bölgede AFAD ile UMKE, Jandarma Arama Kurtarma, Karayolları ve Özel İdare ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

TSK DEVREDE

Milli Savunma Bakanlığı ( MSB), Sinop ve Kastamonu'da meydana gelen sel felaketiyle ilgili arama kurtarma çalışmalarına destek için 2 helikopterin görevlendirildiğini duyurdu. Hava Kuvvetlerine ait 2 AS-532 tipi helikopteri arama kurtarma çalışmalarına destek sağlayacak. 

- Diriliş Postası, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/video/7596521/kastamonuda-korkutan-sel-goruntuleri-araclar-ust-ust-bindi-mahalle-savas-alanina-dondu