Gelir Kaybı Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

Özellikle koronavirüs salgını boyunca kapalı kalmak zorunda kalıp sürekli olarak farklı ödemelerle sıkışan esnaf ve sanatkarlar bu durumdan kurtulması için başvuru sonucu dağıtılmaya başlamış olan bir pakettir. Gerekli olan tüm belge ve şartların tamamlanması ile siz de desteğe başvurarak bir nebze olsun rahatlama sağlayabilirsiniz. Gelir Kaybı Desteği, farklı miktarlarda ödeme yapan ve duruma göre bu miktarın değiştirilebilmesi de sağlayan bir destek sistemi olarak öne çıkmıştır. Bir kredi programı olmadığından, bu destek programı herhangi bir geri ödeme gerektirmez, hibe olarak dağıtılır.

Gelir Kaybı Desteği Ne Kadardır?

Esnaf gelir Kaybı desteği, 3000 TL ve 5000 TL olarak iki ayrı pakete ayrılmıştır. Farklı kategori ve alanlardaki farklı işletme sahipler ve esnaflara, belirlenmiş olan kurallara göre bu iki miktardan birinin ödenmesi planlanmıştır. 5000 TL’lik desteği alacakların listesi şu şekildedir:

Gelir Kaybı Desteği’nden 3000 TL’lik yardım alacakların listesi ise şu şekilde oluşturulmuştur:

Gelir Kaybı Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Destek hibe programına başvuruları, e- Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet şifreniz ve TC Kimlik numaranız ile birlikte sisteme giriş yaptıktan sonra, arama çubuğuna “Gelir Kaybı Desteği” yazarak başvuru sayfasına ulaşabilirsiniz. Eğer e-Devlet sistemini daha önce kullanmadıysanız veya şifreniz bulunmuyorsa, size en yakın PTT şubesini ziyaret ederek bir adet e-Devlet şifresi edinmenin gereklidir. Dilerseniz daha sonra bu şifreyi kendinize göre belirlediğiniz bir şifre ile değiştirebilirsiniz.

Gelir Kaybı Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

Gelir kaybından yardım alabilmek için belirlenmiş olan bazı şartların yerine getirilmesi veya istenirse farklı evrakların hazırlanması gereklidir. Gelir Kaybı desteği başvurusunu, 3000 TL veya 5000 TL olarak belirlenen miktara alabilmek için, açıklanmış olan iş gruplarından veya mesleklerine birine sahip olmanız gereklidir. Bu noktada çalıştığınızı kanıtladıktan sonra, www.turkiye.gov.tr üzerinden dilediğiniz gibi başvuruyu tamamlayabilirsiniz. Sisteme girmenize birlikte, eksiksiz olarak tğm bilgileri doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Eksik veya yanlış bir bilgi vermeniz sonucunda başvurunuz onaylanmaz.  

Gelir Kaybı Desteği Sonuçları Nereden Açıklanır?

Desteğe yaptığınız başvuruların sonuçlarını da yine www.turkiye.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz. Desteğiniz, olumlu olarak sonuçlanan bir başvurunuz var ise sisteme başvuruda bulunurken belirttiğiniz banka adresine yatırılır. Aksi bir durumda, Gelir Kaybı Desteğini PTT şubelerinden de edinebilme şansınız bulunur. Belirlenmiş olan tarihler içerisinde e-Devlet sistemine yeniden giriş yaparak başvurunuzu bulup olumlu mu olumsuz mu sonuçlandığını öğrenebilirsiniz.

- Diriliş Postası, İktisat bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/8754911/gelir-kaybi-destegi-nedir-nasil-alinir