Kırmızı Işıkta Geçmenin Cezası Ne Kadar?

Kırmızı ışık kuralını ihlal etmenin cezası, günümüzde 314 TL olarak belirlenmiştir. Kırmızı ışıkta geçmenin cezası, bu ihlali gerçekleştirmenizin ardından bir hafta ila 10 gün arasında size ulaşır. Belirlenmiş olan süre içerisinde, size tebliğ edilen bu miktarı ödemeniz gereklidir. Gün sınırını aşmanız ile birlikte faiz cezası ödemekten kaçınmanız için bu süre aralığına dikkat etmeniz gereklidir.

Trafik Cezası Ödemesi Nereye Yapılır?

Trafik cezalarını ödemenin birden fazla yolu bulunur. Vergi daireleri, banka şubeleri ve PTT aracılığıyla cezanızı yatırabileceğiniz gibi, internetten de işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Şubelere gitmek zorunda kalmadan uzaktan yapabileceğiniz internet üzerinden trafik cezası ödeme işlemini, e- Devlet sistemi aracılığıyla, İnteraktif Vergi Dairesi aracılığıyla veya internet bankacılığını kullanarak tamamlayabilirsiniz.

Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

Cezanız olup olmadığını öğrenmek için turkiye.gov.tr üzerinden e-Devlet sitesine erişebilirsiniz. TC Kimlik numaranız ve daha önce almış olduğunuz şifre ile sisteme giriş yaparak trafik cezası sorgulama bölümüne geçebilir, buradan cezalarınızı veya ödemeniz gereken tutarları öğrenebilirsiniz. Trafik cezası sorgulamanın bir başka yolu, Emniyet Genel Müdürlüğü sitesine giderek Online İşlemeler başlığını seçmektir. Burada sizden talep edilen bilgileri eksiksiz tamamlayarak ceza durumlarınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

İnteraktif Vergi Dairesi’nden Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

İnternet üzerinden ödeme yapmak isteyenlerin, internet bankacılığının yanında Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnteraktif Vergi Dairesi servisini kullanma şansları da bulunur. Bu resmi siteye giderek ceza sorgulamalarınızı ve ödemelerinizi, kart bilgilerinizle birlikte tamamlayabilirsiniz. Siteye girdikten sonra, MTV ve Trafik Cezası Ödeme başlığına tıklayarak sorgulama sekmesine geçiş yapabilirsiniz. Burada sizden, TC kimlik numaranız ve araç plakanız istenir. Bilgilerinizi tamamladıktan sonra açılan pencereden işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı ile Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Anlaşmalı bankaların internet şubesi sistemlerini aktif olarak kullanıyorsanız, kartlarınızın ve hesaplarınızın tanım olduğu bankalardan trafik cezası ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz. Kullandığınız internet bankacılığı sistemine giriş yaptıktan sonra ödemeler veya cezalar başlıkları altından trafik cezanızı kartlarınız aracılığıyla ödeyebilirsiniz.

Trafik Cezaları Tutarı Listesi Nedir?

Trafik cezalarının miktarları, işlenmiş olan ihlale ve bu ihlalin kaçıncı kez yaşandığına göre değişiklik gösterir. Kırmızı ışıkta geçme cezası dahil tüm trafik cezalarının işlenmesi durumunda ödenmesi gereken tutarlar günümüz itibariyle şu şekilde belirlenmiştir:

 

- Diriliş Postası, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/8798913/kirmizi-isikta-gecmenin-cezasi-ne-kadar