Berfin Bitirim-Muhabir

YSK, CHP'nin Hatay itirazını reddetti… YSK, CHP'nin Hatay itirazını reddetti…

Yerel seçimde oy kullanmamanın cezası var mi, ne kadar? 31 Mart Mahalli İdari Genel Seçimleri’nde oy kullanmak şart mı?soruları gündem oldu. 31 Mart’ta gerçekleştirilecek olan seçimler için zaman daralırken, sandık başına gidecek vatandaşlar araştırmalara başladı. Seçimlerde oy kullanmanın zorunlu olup olmadığı merak konusu olurken, oy kullanmamanın cezaları ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi sizler için derledik.

Peki Yerel seçimde oy kullanmamanın cezası var mi, ne kadar? 31 Mart Mahalli İdari Genel Seçimleri’nde oy kullanmak şart mı? İşte konuya ilişkin tüm detaylar…

2024 OY KULLANMAK ZORUNLU MU?

Her Türk vatandaşı, seçimlerde oy kullanmak zorundadır. Vatandaşların oy kullanma hakkı mevcut seçim yasaları ile koruma altına alınmıştır. Seçimlerde oy kullanmamanın da cezaları bulunuyor.

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 25. maddesine göre, seçimlerde oy kullanmak yasal bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor.

2024 OY VERMEMENİN CEZASI NEDİR?

2023 yılında yapılan genel seçimlerde ise oy vermemenin cezası 300 lira olarak açıklandı. Oy kullanmayan seçmene ceza tebligatı gönderiliyor ve ödeme işlemleri Maliye Bakanlığı ya da PTT gibi kurumlar üzerinden gerçekleştiriliyor.

Editör: Berfin Bitirim