Ünlü ABD'li felsefeci Nancy Fraser’ın Almanya'nın Köln Üniversitesi'nin misafir profesörlük davetinin Filistin’i desteklemesi üzerine iptal olmasının ardından Almanya’ya tepkiler sürüyor.

Ekonomist ve Yunanistan Eski Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, "bu işlemler sırasında bir suç işlenebilir" olduğunu söyledi.

Varoufakis, “Bu bir azınlık raporu, bilim kurgu. İşlenen bir suç yüzünden bunu durdurmuyorlar, eğer durmazlarsa bir suç işlenebileceğini düşündükleri için durduruyorlar. Alman yetkililerin aklını kaybetmiş gibi göründüğünü, tamamen kontrolden çıktıklarını söylemeliyim” dedi.

Varoufakis, Almanya'nın giderek İsrail başbakanının kurduğu bir "tuzağa" sürüklendiği konusunda uyardı.

İsrail, Batı Şeria’daki 3 Yahudi işgal biriminin boşaltılması talimatını iptal etti İsrail, Batı Şeria’daki 3 Yahudi işgal biriminin boşaltılması talimatını iptal etti

Varoufakis, "Alman hükümeti güya iki devletli çözümün tercih ettiği çözüm sonucu olduğunu iddia ediyor, ancak yine de iki devletli çözüme dair her türlü şansı ortadan kaldırmak için elinden geleni yapan Netanyahu hükümetinin tamamen arkasındalar" ifadelerini kullandı.

Varoufakis, “Alman dostlarımın, Almanya halkının, kolektif bilinçlerini soykırıma uğratmak için başka bir suç ortaklığına girecekleri bu tuzağa düşmelerinden çok korkuyorum. Onlara mesajım, Filistin kanının Holokost'ta taşıdığınız suçluluk duygusunu silip süpüreceği fikrinden vazgeçmeden önce ne kadar Filistinli kanının dökülmesi gerektiğidir. İki soykırım bir kişiyi haklı çıkarmaz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi