Son Dakika

Damperlerin üst geçide çarpmasını önleyecek sistem

Çorumlu girişimci KOSGEB desteğiyle geliştirdiği "Yön Denetim Valfi" sistemiyle kamyon damperinin kendiliğinden açılarak köprü ve üst geçitlere çarpmasının engellenmesini amaçlıyor.

Damperlerin üst geçide çarpmasını önleyecek sistem AA

Çorum'da bir girişimci aldığı KOSGEB desteğiyle, kamyon damperinin kendiliğinden açılarak köprü ve üst geçitlere çarpmasının engellenmesi için sistem geliştirdi.

Çorum Hitit Sanayi Sitesi'nde faaliyet gösteren SMS Hidrolik firması yöneticilerinden Mustafa Salman, bir müşterisinden gelen talep üzerine kamyon damperlerinin kendiliğinden açılması nedeniyle meydana gelen kazaların önlenmesi için proje hazırladı.

Hazırladığı projeyle KOSGEB'in Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı'ndan yararlanan Salman'ın, 'Yön Denetim Valfi' adı verilen sistemi sayesinde damperin iki ayrı işlemle devreye girerek istem dışı açılmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Yaklaşık 4 ay yürütülen çalışma sonucu geliştirilen sistemin seri üretimine de geçildi.

Salman, talep üzerine gerçekleştirdiği çalışma sonucu ortaya çok işlevli, benzeri olmayan bir ürün çıktığını söyledi.

Birbirinden bağımsız birkaç valfin kamyona monte edilmesiyle benzer işlevlerin yerine getirilebileceğine işaret eden Salman, kendilerinin ise tek bir valf ile hem kamyonun damperinin hem de arka kapağının tamamen sürücü kontrolünde olmasını sağladıklarını vurguladı.

Geliştirdikleri valf ile kamyonların damperlerinin özellikle seyir halindeyken istem dışı açılmayacağının altını çizen Salman, 'Damper, sürücünün konsolda bulunan bir butona basması ile çalışıyor. Araç temizliği esnasında ya da seyir halindeyken yanlışlıkla basılan buton, damperi aktif hale getiriyor ve kazalar meydana geliyor. Ürettiğimiz valf ile damperin iki ayrı işlem ile devreye girmesini sağladık. Sürücü butona bastıktan sonra bir de bizim eklediğimiz hidrolik kolu kullanarak damperi çalıştırabiliyor. Ayrıca aynı valf ile kamyonun arka kapağı da sürücünün kontrolünde açılıp kapanarak taşınan ürünün zarar görmesi engelleniyor.' dedi.

Salman, geliştirdikleri sistemin bir benzerinin olmadığını belirterek, 'Patentle ilgili çalışmalarımız var. İnşallah patentini de alıp üretimimizi sürdüreceğiz. Müşterilerimizden güzel tepkiler alıyoruz. Kamyon sürücülerimiz daha emniyetli bir sistem olduğu için memnun.' şeklinde konuştu.

KOSGEB İl Müdürü Yusuf Yıldız da firmayı ziyaret ederek, seri üretimine başlanan sistemi inceledi.

KOSGEB'in milli ve yerli olmak isteyen bütün yatırımcıların yanında olduğunu vurgulayan Yıldız, 'Ülkenin yararına olacak bütün girişimleri mevzuat çerçevesinde destekliyoruz. Sanayicimiz yeter ki üretmek, ürününü geliştirmek istesin. KOSGEB olarak üreten girişimcilerimizin yanındayız.' ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.