Antarktika ana karasında ilk kez kuş gribi görüldü Antarktika ana karasında ilk kez kuş gribi görüldü

Berfin Bitirim-Muhabir

İnsan vücudu için en faydalı besinlerden biri olan kerevizin sapını siz de çöpe atanlardan mısınız? Kereviz sapının vücudumuz için ne kadar sağlıklı olduğunu duyduğunuzda şoke olacaksınız. Sizler için kereviz sapının faydalarını araştırdık.

İşte kereviz sapı ile ilgili bilmeniz gereken her şey:

İdrar Yolu Sağlığı: Kereviz sapı, idrar söktürücü özelliklere sahiptir. Bu, böbreklerin daha fazla su ve tuzu idrar yoluyla atmalarını sağlar. Bu durum, idrar yolu enfeksiyonları gibi sorunların önlenmesine ve böbrek sağlığının desteklenmesine yardımcı olabilir.

Ödem Azaltma: İdrar söktürücü etkileri sayesinde, kereviz sapı vücuttaki ödem oluşumunu azaltabilir. Bu özellik özellikle hipertansiyon veya diğer durumlar nedeniyle oluşan ödemle mücadelede etkindir.

Kolesterol Seviyelerini Düzenleme: Kereviz sapı, içerdiği lifler ve antioksidanlar sayesinde kolesterol seviyelerini düzenleyebilir. Bu da kalp sağlığını destekleyebilir ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir.

Kilo Kontrolü: Kereviz sapı, düşük kalorili bir gıda olup içerdiği lif sayesinde tokluk hissini artırabilir. Bu, kilo kontrolüne yardımcı olabilir.

Antioksidan İçeriği: Kereviz sapı, vücuttaki serbest radikallerle savaşan antioksidanlar içerir. Bu, hücresel hasarı azaltabilir ve genel sağlığı iyileştirebilir.

A VİTAMİNİ BULUNUYOR

Memorial Hastanesi'nin vermiş olduğu bilgilere göre, kereviz sapı, antioksidan potansiyeli sayesinde artan mide asidi üretimini dengeler.  Bir kereviz sapında günlük A vitamini alımının % 5’i bulunmaktadır. Bu nedenle kereviz, öncelikle göze faydalı, yaşlanmayı ve görme sorunlarını azaltan besinler listesinde de yer almaktadır.

1 bardak kereviz sapı suyu 40 kaloridir. Kereviz suyu birçok mineral ve vitamin içerir. Bu içerikleriyle nedeniyle kereviz sağlıklı ve dengeli beslenmeye uygundur. Kereviz suyu işlenmemiş ve taze kereviz sapından yapılmalıdır. Kereviz sapı suyu her zaman taze olarak hazırlanmalıdır.  Kereviz sapı suyu buzdolabında 24 saatten fazla saklanmamalıdır.

YAN ETKİLERİ VAR MI?

Herkes kereviz suyunu tolere edemeyebilir. Çiğ tüketiminde alerjik reaksiyonlar oluşturabilmektedir. Kereviz mümkün olduğu kadar pişmiş tüketilmelidir.  Özellikle böbrek hastalığı veya hamilelik sırasında tüketilmeden önce hekime danışılmalıdır. Vücuttan su atma özelliği olduğunda ishal sorunu olanların kereviz tüketmemesi gerekir.

Editör: Berfin Bitirim