Zonguldak'ta İncivez Mahallesi Binbaşı Tahsin Sokak'ta Ayşe Özgecan Usta, Ankara'dan Zonguldak'ta yaşayan sevgilisi Bartu Can Akkışla'nın yanına ziyarete geldi. İddiaya göre, Usta'nın kısa süre içinde evlenme isteğine sevgilisi Akkışla olumsuz cevap verince ikili arasında tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine Usta, Akkışla'ya 'Kendimi atacağım' diyerek terasa yöneldi.

TERASTAN DÜŞEREK YAŞAMINI YİTİRDİ

Akkışla, Usta'nın yanına gidip onu tutmaya çalıştı ancak başarılı olamadı. 8'inci kattaki dairenin terasından düşen Usta, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi.Gözaltına alındıktan sonra ev hapsiyle serbest bırakılan Bartu Can Akkışla hakkında, intiharı öngörebileceği ancak engellemediği gerekçesiyle 'Taksirle ölüme neden olma' ve evin kapısını kilitleyip Ayşe Özgecan Usta’nın dışarıya çıkmasına engel olduğu gerekçesiyle de ‘kişiyi hürriyetten yoksun bırakma’ suçlamasıyla toplam 11 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Ölen kızın sevgilisi Akkışla'nın ev hapsi, daha sonra ayda 1 kez karakola gidip imza atmasını kapsayan adli kontrol şartına çevrildi. 

DEM Parti yöneticileri  Atatürk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret etti iddiası! Bakan Yerlikaya duyurdu... DEM Parti yöneticileri Atatürk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret etti iddiası! Bakan Yerlikaya duyurdu...

 “KIZIMIN TEHDİT EDİLDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Bartu Can Akkışla’nın Zonguldak 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına devam edildi.Duruşmaya tutuksuz sanık katılmazken, Usta Ailesi ve taraf avukatları salonda hazır bulundu. Mahkeme heyetinin evde bulunan ‘tek mermiyi’ gözden kaçırdığını öne süren baba Kenan Usta, “Evde tek mermi bulunmuştu. Bu halk arasında tehdit anlamı içermektedir.”  diyerek kızının tehdit edildiğini öne sürdü.

Mahkeme başkanının tehdit ile ilgili başka bir delili olup olmadığı sorusuna baba Usta, "Sanık kapıları kapatmıştır. Kızım yarım saat banyoda ağlamış. Yani burada bir tehdit olduğunu düşünüyorum. Bu merminin kızımın evde alıkonulduğu sırada, sanığın kızımı korkutmak için masa üstüne koyduğu kanaatindeyim. Delillerin incelenmesini talep ederim." diye cevap verdi.

Sanık avukatı ise dosya içeriğinde Kenan Usta’nın iddialarını destekleyen delil olmadığı savunmasını yaptı. 

"PSİKOLOJİSİ YERİNDEYDİ"

Duruşmada, Özgecan Usta’nın olay günü telefonla konuştuğu yengesi E.U. da tanık olarak dinlendi. E.U., Özgecan'ın psikolojisinin yerinde olduğunu ve günlük sohbet ettiklerini anlattı.

Duruşmaya tanık olarak katılan Özgecan Usta'nın tanık  çocukluk arkadaşı E.A. ise şunları söyledi:

“Zonguldak’a gitmeden birkaç gün önce beraber kalırken, ağlayarak ‘Yalandan da olsa benimle evleneceğini söylemesine razıyım ama asla böyle demiyor’ demişti. Sonradan öğrendiğime göre Bartu, ifadelerinde onunla evleneceğini, evlenmek istediğini söylemiş ama böyle bir şey olsaydı Özgecan bunu bana kesinlikle söylerdi. İlişkilerindeki en büyük problem de buydu. Sanık hiçbir zaman arkadaşıma ciddi düşündüğünü dahi söylememiştir. Sürekli tartışıp barışırlardı. Olay günü de benden dönebilmek için para istedi. Daha sonra tekrar aradığımda açmadı ve bana mesaj atarak barıştıklarını söyledi. Bence orada alıkoydu çünkü benim arkadaşım intihara meyilli değildi. Kavgalarının sebebi hep evlilikle alakalıydı.”

DURUŞMA ERTELENDİ

Sanık avukatı, ayda 1 imza şeklinde olan adli kontrol şartının kaldırılmasını talep ederken baba Kenan Usta, sanığın tutuklanmasını, mahkeme aksi kanaatteyse haftada 1 imza şeklinde artırılmasını talep etti.

Hakim, sanığın adli kontrol şartının aynı haliyle devamına karar verirken duruşmayı eksik hususların giderilmesi için ileri bir tarihe erteledi.

Kaynak: dha