ABD’nin İsrail’e silah yardımında bulunacağı iddia edildi. ABD merkezli gazete Washington Post’un haberine göre ABD, İsrail'e milyarlarca dolar değerinde bomba ve savaş uçağı transferi gerçekleştirecek. Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerine dayandırılan habere göre İsrail’e gönderilecek yeni silah paketinde bin 800'den fazla 2 bin kiloluk MK84 bombası ve 500 adet 500 kiloluk MK82 bombası yer alıyor.

Haberde, 300 metreye kadar mesafedeki insanlara zarar verebilecek 2 bin kiloluk bombaların "İsrail'in Gazze'deki askeri harekatı sırasında daha önce meydana gelen toplu ölüm olaylarıyla bağlantılı olduğu" belirtildi.

Avustralya'daki kışlada askerin odasında uranyum ele geçirildi Avustralya'daki kışlada askerin odasında uranyum ele geçirildi

Transferin "yaklaşık 2,5 milyar dolar" tutarında olduğu aktarıldı.

Yardım iddialarına ise Beyaz Saray’dan henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Öte yandan ABD, uzun süredir müttefiki olan bu ülkeye yıllık 3,8 milyar dolar askeri yardım sağlıyor.

ABD’YE TEPKİ

ABD Senatörü Bernie Sanders, sosyal medya hesabında yardımı müstehcen olarak niteleyerek, “ABD, İsrail Başbakanı Bünyamin Netanyahu'ya bir gün sivilleri bombalamayı bırakması için yalvaramaz ve ertesi gün ona tüm şehir bloklarını yerle bir edebilecek 2000 poundluk binlerce bomba daha gönderemez. Ortaklığımıza son vermeliyiz. Artık İsrail'e bomba yok” dedi.

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, uluslararası topluma İsrail'e silah tedarikini durdurma çağrısında bulundu. Safadi, “BM kuruluşları Gazze'deki acılara dair korku hikayeleri anlatıyor. 30 binden fazla kişi öldürüldü. İki milyondan fazla insan açlıktan öldü. Bu gerçekler dünyayı utandırıyor. İsrail'e silah akışı durdurulmalı. İsrail'in bu felakete son vermesi gerekiyor. Uluslararası hukukun, insani değerlerin gerektirdiği de budur” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi