Pınar Karahan / Özel

Marketlerde bir paket kuru fasulye 90 lira ile 150 lira arasında satılıyor. Restoranlarda ise bir tabak kuru fasulye 85 lira ile 145 lira arasında fiyatlanıyor. Bu fiyat artışı, birçok ailenin bütçesini zorluyor.

Mart ayı üretici, hal, pazar ve market fiyatları incelendiğinde kuru fasulyenin fiyatının üreticiden markete uzanan süreçte %154,3 arttığı görülüyor.

Sucuklu Kuru Fasulye

ARTIŞ NEDENLERİ

 Kuru Fasulye Nasıl Islatılır? Püf Noktaları Nelerdir? - Duru Pazar

Kuru fasulye fiyatlarındaki artışın birçok nedeni var. Bunlardan en önemlileri şunlar:

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 45 sözleşmeli bilişim personeli alacak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 45 sözleşmeli bilişim personeli alacak

Gübre fiyatları Mart 2023 ile Mart 2024 arasında gübre fiyatlarında %35,9 ila %56,6 arasında artış gerçekleşti haliyle bu durum kuru fasulye üretim maliyetlerini de yükseltti.

Mazot fiyatların bir yıl içerisindeki değişimi kuru fasulye fiyatlarını da etkileyen faktör, Mart 2023 ile Mart 2024 arasında mazot fiyatında %105,2 artış gerçekleşti.

Bir Yiyenin Bir Daha Unutamadığı Lezzet: Çayeli Kuru Fasulyesi - NALİA

Sonuç olarak, kuru fasulye fiyatlarındaki artış, bu yemeği birçok ailenin sofrasından uzaklaştırıyor. Bu durum, Türk mutfağı için bir kayıp olarak nitelendiriliyor.

Bu durum, kuru fasulyenin sofralarımızdan uzaklaşmasına neden olabilir.

Editör: Pınar Karahan