Geçici ateşkeste 5. gün: 30 Filistinli kadın ve çocuk serbest bırakılacak Geçici ateşkeste 5. gün: 30 Filistinli kadın ve çocuk serbest bırakılacak

Hande Dipligüneş - İNGİLTERE ’de yapılan bir araştırma, “Tamam sen yine hobi olarak sanatçı ol ama kolunda bir altın bileziğin olsun” diyen aileleri şaşırtacak sonuçlara ulaştı. Ülkede fazla ciddiye alınmadıklarını ve daha çok çizimle ilgili olduklarını ifade etmek için “Mickey Mouse derecesi” diye adlandırılan bölümlerden mezun gençlerin, “ayağı yere basan meslekler” olarak adlandırılanlara göre daha çok para kazandıkları anlaşıldı.

SAYGIN KULÜBE DARBE

Araştırmaya göre; oyun sanatı ve e-spor prodüksiyonu gibi bölümler, mezuniyetten sonraki beş yıl içinde, bazı Russell Group üniversitelerindeki (Birleşik Krallık’taki 24 saygın üniversitenin bağlı olduğu kendi dernekleri) bölümlerden daha iyi maaşlı işler anlamına geliyor. Karşılaştırmalı üniversite sitesi Discover Uni’ye göre, Aberystwyth Üniversitesi’nde bilgisayar grafikleri ve oyunlar alanında lisans eğitimi alan öğrenciler, beş yıl sonra ortalama 34 bin sterlin (1 milyon 214 bin lira) maaş alıyor.

TASARIMCILAR KAZANIYOR

Bournemouth Üniversitesi’nde oyun tasarımı okuyanlar ortalama 32 bin sterlin (1 milyon 140 bin lira) maaş kazanıyor. Nottingham Trent Üniversitesi e-spor prodüksiyonu mezunları beş yıl sonra ortalama 31 bin 500 sterlin (1 milyon 124 lira) kazanıyor. Ancak aynı okulun sinir bilimi mezunları ortalama 30 bin 500 sterlin (1 milyon 89 bin lira) kazanırken Liverpool’dan bir hukuk öğrencisi 29 bin sterlin (1 milyon 35 bin sterlin) kazanacak.