Öğrenciler genellikle ders çalışma ve sınavlarla ilgili stres yaşarlar. Öğrenciler düşük not almaktan ve başarısız olmaktan korkuyorlar. Böyle bir durumda stres yaygındır. Sınav stresini yenmek için ise birçok ipucunu benimseyebilirsiniz.

BİR ZAMAN ÇİZELGESİ YAPIN

Düzgün çalışamadığınızda ve sınava hazırlanamadığınızda daha fazla stres oluşur. Bunun için zaman çizelgesi oluşturarak ders çalışmak stresi azaltabilir.

RAHAT BİR YERDE DERS ÇALIŞIN

2024 ALES başvuruları başladı 2024 ALES başvuruları başladı

Çalışacağınız zamanın yanı sıra doğru yer seçimi de çok önemlidir. Çalışma masası kimsenin sizi rahatsız etmeyeceği doğru yerde olmalıdır. Ders çalışmak için rahat bir yer seçin, aksi takdirde bir süre okuduktan sonra sıkılırsınız.

BELİRLİ ARALIKLARLA MOLA VERİN

Ders çalışmak çok önemlidir, ancak sadece ders çalışmak stresi azaltmak yerine artırabilir. Ders çalışırken mola vermek önemlidir. Yarım saat çalıştıktan sonra 5-10 dakika ara verin.

YETERİNCE UYUYUN

Sınav zamanı stres ve gerginlik çok artıyor. Ancak bu gerilimin üzerinize hakim olmasına izin vermeyin. Gerginlikten dolayı yeterince uyumayı unutmayın. Stresten uzak durmak ve zihinsel sağlığınızı korumak için günde 7-8 saat uyumak önemlidir.

BESLENMENİZE DİKKAT EDİN

Yeterli uyku almanın yanı sıra doğru beslenmek de önemlidir. Dengeli bir diyet uygulanmalıdır. Dengeli bir beslenme, beyne enerji sağlayan temel besinleri sağlar.

Kaynak: HABER MERKEZİ