DEMET İLCE / MUHABİR

Çocuğunuzun güvenliği açısından hangi öğelerden kaçınmanın en iyi yol olduğunu inceledik.

1. Beşik tamponu

Ebeveynler, küçük çocuğun kafasını beşiğin çıtalarına çarpmaması için sıklıkla tampon kullanır, ancak bu güzel aksesuar çocuklar için bir kabusa dönüşebilir. Uzmanlar tamponların tehlike oluşturduğu ve Ani Bebek Ölümü Sendromu riskini artırdığı konusunda uyarıyor. “Nefes alabilen tamponlar” bile bir çocuğu boğabilir. Bebeğin yüzünü kapatabilecek tüm bu eşyaların beşikten uzak tutulması önerilir.

2. Dar tabanlı bebek taşıyıcıları

Bu eşya bağlanma ve bebek bakımı açısından harikadır ancak çoğu taşıyıcıda bebek en sağlıksız pozisyonda tutulur. Bacakları düz tutulduğunda, dizleri ve kalçaları uzatıldığında omurgada çok fazla gerilim oluşur ve bu da kalça çıkığı riskini artırır. Risk özellikle 6 aydan küçük bebekler için yüksektir.

Bebek taşımanın hem ebeveynlere hem de çocuklara birçok faydası olduğuna inanıyoruz. Ancak bu taşıyıcıların tabanının geniş olması gerektiğini unutmayın, böylece çocuğun bacakları M pozisyonunda olacak ve bu da tehdit oluşturmayacak.

3. Yürüteçler, atlayıcılar

Bebek evin içinde hareket etmeye başladığında, bazı ebeveynler yürüteç veya kazak satın alma isteğine boyun eğiyor. Ancak Kanada gibi bazı ülkelerde bebek yürüteçlerinin yasa dışı olmasının nedenleri var. Bu ürünler çocukların kasları henüz hazır olmadığında ayakta durmalarına ve yürümelerine olanak tanır. Yürüteçler travma açısından büyük risk oluşturur; çocuklar devrilebilir, hatta daha da kötüsü aşağıya düşebilirler.

Doktorlar, yürüyüşe ve zıplamaya çok fazla zaman harcayan çocuklarda gelişimsel gecikmelerin sıklıkla gözlemlendiğini belirtmektedir. Bunun nedeni, bu çocukların önemli bir gelişim aşamasını atlayarak değerli ders saatlerini kaçırmalarıdır.

4. Bebek banyo koltukları

2 yaş altı çocuklarda her üç boğulma vakasından biri banyo oturaklarından kaynaklanmaktadır. Bazı ebeveynler yanlışlıkla bu koltukların bir güvenlik önlemi olduğunu düşünüyor. Ebeveynler sahte bir güvenlik duygusuna sahip olabilirken, çocuklar da suya girip sular altında kalabilir.

5. Açılır kapanır beşikler

Bebekler saatlerce beşikte vakit geçirdikleri için orada güvende olduklarından emin olmak daha iyidir. Deneyimli ebeveynler, açılır beşiklerden kaçınır; beşik rayının raylardan kayarak yatakta ve açılır tarafta bir boşluk oluşturabileceğini bilirler. Böyle bir durumda çocuklar yaralanabilir veya boğulabilir. Ebeveynlerin tehlikenin farkında olması ve düşme korkuluğu olmayan klasik beşikleri tercih etmesi durumunda kolaylıkla önlenebilir.

6. Bebekler için battaniye ve yastıklar

Yastığın çocuğun burnunu ve ağzını tıkaması dışında. Ebeveynlerin, bebeklerin bunlara ihtiyacı olmadığını akılda tutmaları gerekir. 2 yaşın altındaki çocuklar için veya bebeğin omuzları başından daha geniş olmadığı için yastıklara kesinlikle gerek yoktur.

7. Askılar (ebeveynlerin boyunlarına taktıkları)

Bebek askılarının çeşitliliği bunaltıcı olabilir. Tüm üreticiler, küçük bebeğinizin ihtiyacı olan her şeyin tam olarak mevcut olduğunu vaat ediyor, ancak ebeveynlerin boyunlarına taktığı askıların çocuklar için boğulma riski oluşturabileceğini unutmayın. Bu taşıyıcılarda çocuklar esneyemezler ve çeneleri göğüslerine doğru bastırılarak solunum yolları kesilir.

Dikkatli olun, uzmanlar tüm askıların 4 aydan küçük çocuklar için potansiyel tehlike taşıdığını öne sürüyor. Boyun kasları zayıf olduğundan ağız veya burun kapatılırsa bebekler hareket edemeyecek ve boğulabilecektir.

8. Eğimli traversler

Ebeveynler, bebeklerinin daha iyi uyumasına yardımcı olmak için büyük çaba harcıyorlar çünkü bu onların biraz boş zaman geçirmesinin tek yolu. Ancak eğimli uyuyanlar bebeğinizin daha iyi uyumasına yardımcı olmaz. Ayrıca araştırma sonuçları, düz bir yüzeyde uyumayan bebeklerin güvende olmadığı ve boğulma riski taşıdıkları sonucuna varıyor.

Antarktika ana karasında ilk kez kuş gribi görüldü Antarktika ana karasında ilk kez kuş gribi görüldü

9. Boyun şamandırası

Yüzme bebekler için harika bir egzersizdir ve bunun için herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymazlar. Boyun şamandıraları engelli çocuklar için icat edilmiştir ve diğer durumlarda eğlence öğesi olarak kullanılmaktadır.

Ebeveynlerin bu üründen kaçınmasının nedeni, şamandıraların çocukların sudaki aktif hareketlerini engellemesi ve onların yüzeyde pasif olarak yüzmelerine neden olmasıdır. Daha da kötüsü sönebilir veya çocuk içinden kayabilir.

Editör: Demet İlce