Dışişleri Bakanı Hakan Fidan gerçekleştireceği görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanısıra güncel bölgesel ve küresel gelişmeleri ele alacak.

Bakan Fidan ziyaretler kapsamında Türk iş insanları ve Türk toplumu temsilcileriyle de bir araya gelecektir.

BAKAN FİDAN’IN ARNAVUTLUK ZİYARETİ

MHP’li Büyükataman’dan Abdulkadir Selvi’ye: Cumhur İttifakı kirli kelime oyunlarını yutmaz! MHP’li Büyükataman’dan Abdulkadir Selvi’ye: Cumhur İttifakı kirli kelime oyunlarını yutmaz!

Arnavutluk’la İkili ilişkileri stratejik ortaklık seviyesine çıkaran “Türkiye-Arnavutluk Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) kurulmasına ilişkin Ortak Siyasi Bildiri” Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın 6-7 Ocak 2021 tarihlerinde Türkiye’yi ziyareti sırasında imzalanmıştı.

Geçtiğimiz yıl iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 100. yılı karşılıklı olarak düzenlenen kültürel etkinliklerle kutlanmıştı.

İkili ilişkilerin gündeminde Arnavutluk ile yatırım ve ticaretin gelecek dönemde 3 milyar dolar seviyesine çıkarılması, önümüzdeki dönemdeki üst düzey ziyaretler ve FETÖ yapılanmasıyla mücadele var.

BAKAN FİDAN’IN BULGARİTAN ZİYARETİ

Bulgaristan ile Türkiye arasındaki mevcut 7,4 milyar dolarlık ticaret hacminin ikiye katlanması hedefleniyor.

İkili gündemde başta kara yolu olmak üzere ticaret yollarındaki aksaklıkların giderilerek ticareti daha istikrarlı ve hızlı hale getirecek projeler de bulunuyor.

Türkiye, ülkedeki 1 milyonu aşkın soydaşın haklarının ve siyasi temsiliyetlerinin muhafazasına önem veriyor.

Türkiye'nin yasadışı sınır geçişleri ve geri itmeler konusunda paydaşlarla temas halinde bulunmaya verdiği önemi Bulgar tarafına sürekli aktarılıyor.

BAKAN FİDAN’IN ROMANYA ZİYARETİ

9 yıl aradan sonra Türkiye'den Romanya’ya dışişleri bakanı düzeyinde ilk ziyaret.

Ekonomik ve ticari işbirliğinin öncelikli konular olacağı ziyarette önümüzdeki dönemde iki ülke arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi mekanizması tesis edilmesine yönelik görüşmeler gerçekleştirilecek.

İki ülke arasında artan savunma sanayii işbirliğinin daha da güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Terörle mücadelede işbirliği ve Karadeniz güvenliği bağlantılı konuları da ikili gündemde yer alıyor.

Kaynak: Haber Merkezi