Merve Dere-Muhabir

Her sene kasım ayının son haftasında yapılan Efsane Cuma indirimleri hepimizi alışveriş rüzgarına sürüklüyor. Efsane Cuma haftasında mağazadan, e-ticaret sitelerine , elektronikten,  gıdaya daha akla gelebilecek birçok üründe indirim uygulanıyor. Peki yılın belli dönemlerinde yapılan Efsane Cuma indirimleri haftasında uygulanan bu indirimler avantajlı mı? İndirimlerin gerçekten avantajlı olup olmadığını nasıl anlarız?  Efsane Cuma indirimlerinde doğru bir alışveriş yapmak için nelere dikkat etmeliyiz? İşte tüm bu soruların cevabını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Bilişim Uzmanı Doç. Dr. Ali Murat Kırık, Diriliş Postası Muhabiri Merve Dere’ye açıkladı.  Kırık, Efsane Cuma haftasına ilişkin şunları söyledi:

“Efsane, şahane, muhteşem kasım indirimleri geldi çattı. Bu aylarda birçok mağaza online ve fiziksel olarak büyük indirimler sunar. Fakat indirimlerin gerçekten avantajlı olup olmadığını anlamak ve sağlıklı bir alışveriş yapmak için dikkat etmemiz gereken bazı faktörler bulunmaktadır.”

“MAĞAZALAR FİYATLARI ÖNCE YÜKSELTİP SONRA İNDİRİM UYGULAYABİLİR

Kırık ,aynı zamanda “Zira siber dolandırıcılar özellikle Kasım ayını kendilerine fırsat bilmekte ve vatandaşları dolandırmak için türlü yöntemler kullanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Ürünlerin normal fiyatlarını önceden araştırılmasına gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Ali Murat Kırık sözlerine şöyle devam etti:

Ateşkes askeri gücün sınırını gösteriyor Ateşkes askeri gücün sınırını gösteriyor

“Öncelikle fiyat takibi ve karşılaştırması yapın. Ürünlerin normal fiyatlarını önceden araştırın ve indirimli fiyatlarıyla karşılaştırın. Bazı durumlarda, mağazalar fiyatları önceden yükseltip sonra indirim uygulayabilir. İade ve değişim politikalarını kontrol edin. Aldığınız ürünlerin iade ve değişim koşullarını kontrol edin. Olası bir problemde veya beklentinizi karşılamayan bir üründe iade veya değişim süreci kolay olmalıdır. Güvenilir mağazalardan alışveriş yapın. Tanınmış ve güvenilir mağazalardan alışveriş yapmaya özen gösterin.

GÜVENLİ İNTERNET BAĞLANTISI KULLANIN"

“Güvenilir inceleme sitelerini ve kullanıcı yorumlarını okuyarak mağazanın itibarını kontrol edin. Kargo ve teslimat sürelerini dikkate alın. Alışveriş yaptığınız mağazanın kargo ve teslimat sürelerini göz önünde bulundurun. Özellikle hediye alışverişi yapıyorsanız, ürünlerin belirli bir tarihe kadar teslim edileceğinden emin olun. Güvenli internet bağlantısı kullanın. Alışveriş listesi oluşturun. İhtiyaçlarınıza yönelik bir alışveriş listesi oluşturun ve sadece ihtiyacınız olan ürünleri satın alın. İndirimler sizi gereksiz alışveriş yapmaktan alıkoyabilir”

EFSANE CUMA HAFTASINDA E-TİCARET’DE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER  

Efsane Cuma haftasında ürünlerin fiyatından stoklarda kalmaması endişesiyle o ürünü hemen almak istiyoruz. Fakat bu endişe bizi sahte ürünleri almamıza  yönlendirebilir. İşte bu noktada yapılması gerekenler…

Güvenilir bir alışveriş sitesi seçerken birkaç önemli faktöre dikkat etmek önemlidir. İlk olarak, site güvenli bir ödeme işlemi sağlamak adına SSL sertifikası kullanmalıdır, bu da tarayıcınızda "https://" ve bir kilit simgesi olarak görülebilir. Kullanıcı yorumları ve değerlendirmeleri, sitenin geçmiş performansı hakkında bilgi edinmenize yardımcı olabilir, bu yüzden hem sitenin kendi platformunda hem de bağımsız inceleme sitelerinde bu yorumları kontrol etmek önemlidir.  

Doç.Dr Ali Murat Kırık bir şirkette iletişim bilgilerinin son derece önemli olduğunu belirterek şu konulara değindi: 

“İletişim bilgileri, bir şirketin gerçek ve erişilebilir olup olmadığını belirlemede önemlidir. Güvenilir bir alışveriş sitesi, açık ve net bir gizlilik politikası ve kullanım koşulları sunmalıdır. Güvenlik simgeleri gibi görsel işaretler de ödeme sayfalarında bulunmalıdır. Firma bilgilerini kontrol etmek ve gerçekçi olmayan fiyatları göz önüne almak da önemli adımlardır. Ürün açıklamaları ve incelemeleri dikkatlice okunmalı, anormal düşük fiyatlar veya gerçekçilikten uzak iddialar konusunda uyarıcı olunmalıdır. Son olarak, güvenilir alışveriş siteleri genellikle çeşitli güvenli ödeme seçenekleri sunar, bu da müşteriye esneklik ve güvenlik sağlar. Tüm bu faktörleri değerlendirerek, güvenli ve memnuniyet garantili bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.”