DEMET İLCE / MUHABİR

Yaşlandıkça vücudumuzun belirli kısımlarında meydana gelen bariz dönüşümlerden bahsetmeye karar verdik. Ayrıca yaşlanma sürecini yavaşlatmanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçlarını da paylaşmak istiyoruz.

10. Kirpikler

Cildinizin ve saçınızın gençliğinden ve sağlığından sorumlu olan hormon olan östrojen düzeyi yaşla birlikte giderek azalır. Kirpiklerinizi de etkiler; kısalır, hafifler ve daha kırılgan hale gelirler.

Nasıl önlenir:

Bunu önlemek için uzmanlar, yatmadan önce göz makyajını çıkarmanızı ve kirpik kıvırıcıyı çok sık kullanmamanızı öneriyor çünkü kirpik kıvırma, göz kapaklarındaki hassas tüylere zarar verebilir ve hatta kırabilir. Kirpikleriniz zamanla zayıflamışsa, besleyici saç kremleri ve serumlar kirpiklerinizin onarılmasına yardımcı olabilir.

9. Kaşlar

Kaşlarımız da aynı sebepten dolayı incelir, parlaklığını ve rengini kaybeder. Sonuç olarak, neredeyse görünmez hale gelirler ve gözlerinizin daha az anlamlı görünmesini sağlarlar.

Nasıl önlenir:

Evde bulunabilen ürünler ya da profesyonel güzellik uygulamaları sayesinde kaşlarınızı eski haline döndürebilirsiniz. Evde uygun renkte bir kaleme, iyi bir fırçaya ve sabitleme jeline ihtiyacınız olacak. Ancak durumu daha uzun süreli etkiye sahip daha radikal bir şekilde düzeltmek istiyorsanız, kaşlara mikroblading yöntemini tercih edin. Ancak bu işlemi yaptırmaya karar vermeden önce olası komplikasyonları önlemek için bir dermatoloğa danışmalısınız.

8. Saç

Gri saç yaşlanmanın en belirgin belirtilerinden biridir. Ancak bunun dışında saçın kalınlığı ve yapısı da yaşla birlikte değişir. Saçlar incelir ve hafifler ve birçok folikül yeni saç üretmeyi bırakır. Bunun sonucunda saç miktarı azalır ve saç derisi daha görünür hale gelir.

Nasıl önlenir:

Zamanı geri alamazsınız ama saçınızın yaşlanma sürecini yavaşlatabilirsiniz. Bunu yapmak için doğru ürünleri seçin, nemlendirmeyi ve beslenmeyi unutmayın, çok fazla şampuan kullanmayın ve saçlarınızı haftada en az iki kez yıkamaya çalışın.

7. Burun

Burnumuzun yaşla birlikte uzamasının ve sarkmasının nedeni,  yer çekiminin sonsuz etkisi ve cildinizde, özellikle de burun ucundaki proteinlerin, kolajenin ve elastinin kademeli olarak parçalanmasıdır.

Nasıl önlenir:

Bu süreç tamamen doğal olmasına rağmen neredeyse hiç kimse bu tür değişiklikleri benimsemez. Ancak endişelenmeyin, hiçbir zararlı işlem yapmadan burnunuzun şeklini düzeltebilirsiniz. Sadece basit şekillendirme kullanın.

6. Dudaklar

Vücuttan su nasıl ve ne miktarda atılır? Vücuttan su nasıl ve ne miktarda atılır?

Dudaklarımız yaşlandıkça incelir ve hatları bulanıklaşır. Bunun nedeni vücudumuzun daha az kolajen üretmeye başlamasıdır. Bu madde cildin sağlamlığından ve elastikiyetinden sorumludur ve dudaklara şekil verir. Ultraviyole ışık da bu sürece katkıda bulunur. Bir bütün olarak cildinizin durumu üzerinde zararlı bir etkisi vardır.

Nasıl önlenir:

UV filtreli balsam ve rujla dudaklarınızı güneşin olumsuz etkilerinden koruyabilirsiniz. Dudaklarınızı taze görünümüne döndürmek için kalıcı makyajı tercih edin. Ancak bu işlem için randevu almadan önce olası yan etkileri dikkatlice inceleyin ve uzmanın sertifikasını aldığından emin olun.

5. Pelvis

Araştırmalar kadınların leğen kemiğinin yaşla birlikte daraldığını gösteriyor. Vücudun bu kısmının kemikleri kadın henüz gençken büyür, ancak doğurganlığın zirvesine ulaştığında süreç tersine döner. Yani 70 yaşın üzerindeki bir kadının leğen kemiği, orta yaşlı bir kadının leğen kemiğinden yaklaşık %8 daha dardır.

Nasıl önlenir:

Ne yazık ki bu konuda hiçbir şey yapamazsın. Tek çıkış yolu kemiklerinizi mümkün olduğu kadar uzun süre sağlıklı tutmaktır. Bunu yapmak için daha fazla taze sebze, protein açısından zengin gıdalar ve kalsiyum tüketerek diyetinizi gözden geçirmelisiniz. Düzenli kuvvet antrenmanı aynı zamanda kemiklerinizi güçlendirmenize de yardımcı olabilir.

4. Cilt kalınlaşması

Hormonlarda yaşa bağlı değişiklikler cildimizin en dış katmanını (stratum korneum) kalınlaştırır. Ayrıca yaş ilerledikçe cilt altı dokusu da incelir. Sonuç olarak cilt kurur ve gerginleşir. Bu özellikle ayak bölgesi için geçerlidir: cilt sertleşir, pul pul dökülür ve çatlaklarla kaplanır.

Nasıl önlenir:

Pullanmayı ve gerginliği önlemek için günlük olarak bir nemlendirici kullanın. Nasırlara gelince, bir güzellik uzmanı veya ortopedi uzmanı size bazı çareler verebilir.

3. Dizler

Dizlerinizin çok fazla hareket etmesi gerekir, bu nedenle üzerlerindeki derinin gerilmesi sürpriz değildir. Buna ek olarak diz kasları ve bağları yaşla birlikte zayıflar, bu da bacakların görünümünü etkiler, ağrı ve rahatsızlığa neden olur.

Nasıl önlenir:

Ne yazık ki dizlerinizi daha genç göstermek mümkün değil. Ancak squat, düzenli yürüyüş ve bisiklet yardımıyla kasları güçlendirerek yaşlanmalarını önleyebilirsiniz.

2. Koltukaltı

Koltukaltı bölgesi de yaşınızı ortaya çıkarabilir. Buradaki cilt çok hassastır ve elastikiyetini çok erken kaybeder.

Nasıl önlenir:

Omuzlarınızı kıyafetlerin altına saklamak yerine koltuk altı derinizin sarkmasını mümkün olduğu kadar geciktirmeye çalışın. Omuz bölgeniz karın kaslarınızla aynı düzeyde egzersiz gerektirir. Bu yüzden egzersiz yaparken bu alana odaklanmayı unutmayın. Trisepslerinizi güçlendirmek için şınav ve diğer triceps geliştirme egzersizleri yapmayı deneyin.

1. Gözbebeği küçülmesi

Zaman geçtikçe gözbebeğinizin boyutunu kontrol eden minik kaslar zayıflayabilir. Gözbebeği küçülür ve ışıktaki değişikliklere daha az tepki verir. Bu nedenle altmışlı yaşlarındaki kişilerin rahat okuyabilmeleri için yirmili yaşlarındakilere göre 3 kat daha fazla ışığa ihtiyaçları vardır. Küçük gözbebekleri geceleri görmeyi zorlaştırır.

Editör: Demet İlce