Berfin Bitirim-Muhabir

İngiltere Genelkurmay Başkanı Patrick Sanders çarşamba herkesi şaşırtan bir açıklamada bulundu. Birleşik Krallık'taki sivillerin olası bir kara savaşında savaşmaya hazır olması gerektiğini ifade etti. Sanders, ordularının değişen dünyada ortaya çıkan tehditlere yanıt veremeyecek kadar küçük olduğuna vurgu yaptı.

İsrailli Bakan Ben-Gvir’den katliam çağrısı: Hapishanelerdeki aşırı kalabalığa çözüm için Filistinliler infaz edilmeli İsrailli Bakan Ben-Gvir’den katliam çağrısı: Hapishanelerdeki aşırı kalabalığa çözüm için Filistinliler infaz edilmeli

Sanders söz konusu açıklamasında, "Gerektiğinde toplumlarımızı savaş durumuna getirebilmek için hazırlık yapmak ve gerekli adımlar atmak artık sadece ihtiyaç değil aynı zamanda zorunluluktur. Rusya tehdidinin yakınlığını daha şiddetli hisseden Doğu ve Kuzey Avrupa'daki dostlarımız, şimdiden ihtiyatlı davranarak ulusal seferberliğin temellerini atıyorlar" dedi.

Birleşik Krallık ordusunun şu anda yaklaşık 75 bin tam eğitimli profesyonel askerden oluştuğu düşünülürken, İngiliz donanması ve hava kuvvetlerinde de 60 bin askerin daha olduğu belirtiliyor.

İNGİLTERE’DEN SAVAŞ AÇIKLAMASI

Birleşik Krallık'taki diğer üst düzey savunma yetkilileri, Rusya da dahil olmak üzere artan uluslararası tehditlere ilişkin endişelerini sık sık dile getiriyor. Ocak ayının başlarında Savunma Bakanı Grant Shapps, 'savaş sonrası dünyadan savaş öncesine' geçiş yaşandığı için İngiltere'nin kendisini yeniden konumlandırması gerektiğini söylemişti.

Shapps konuşmasında "Eski düşmanlar yeniden canlandırılıyor. Yeni düşmanlar şekilleniyor. Savaş hatları yeniden çiziliyor. Tanklar kelimenin tam anlamıyla Avrupa'nın Ukrayna çimlerinin üzerinde. Dünya düzeninin temelleri kökünden sarsılıyor. Biz bu yol ayrımında duruyoruz. İnanıyorum ki, gerçekte, başka bir seçim yok. Özgürlüklerimizi garanti altına almak için hazırlıklı olmalıyız" diyerek dikkat çekti.

NATO BİR AY BOYUNCA TATBİKAT YAPACAK

Bu konuşmanın ardından ABD ve NATO müttefikleri bu hafta, ittifakın Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana en büyük savaş tatbikatını gerçekleştirme kararı aldı. Savaş tatbikatının bir ay devam edeceği ifade edildi.

NATO askeri komitesi başkanı Hollandalı Amiral Rob Bauer tatbikatlara ilişkin olarak, "Yarın her şeyin ters gideceğini söylemiyorum. Ancak barış içinde olacağımızın kesin olmadığını anlamamız gerekiyor ve bu yüzden planlarımız var" dedi.

Editör: Berfin Bitirim