Rusya, Ukrayna'ya 99 askerin cenazesini iade etti Rusya, Ukrayna'ya 99 askerin cenazesini iade etti

İsveç’in NATO üyesi olma hayali gerçek olmak üzere. Ancak önünde bazı engeller var. Onlardan biri de Macaristan. Türkiye'nin İsveç'in NATO'ya üyeliğini TBMM'de onaylamasının ardından gözler Macaristan'a çevrildi. İsveç, Macaristan’dan da onay ışığını aldı.

MACARİSTAN’DAN İSVEÇ’E YEŞİL IŞIK

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefonda görüşen Macaristan Başbakanı Viktor Orban, hükümet olarak İsveç'in NATO'ya üyeliğini desteklediklerini belirtti. Sosyal medya hesabı X'ten NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin açıklamada bulunan Orban, "Macar hükümetinin, İsveç'in NATO üyeliğini desteklediğini bir kez daha teyit ettim. Ayrıca, Macaristan Ulusal Meclisini, İsveç'in katılımı lehinde oy kullanmaya ve mümkün olan ilk fırsatta onaylamayı sonuçlandırmaya çağırmaya devam edeceğimizi de vurguladım." ifadesini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise X'ten yaptığı paylaşımda, Orban ile yaptığı telefon görüşmesinin iyi geçtiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Başbakan ve hükümetinin İsveç'in NATO üyeliğine verdiği açık desteği memnuniyetle karşılıyorum. Parlamento yeniden toplanır toplanmaz (İsveç'in üyeliğinin) onaylanmasını sabırsızlıkla bekliyorum."

İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİ

Orban, dün sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, İsveç'in NATO'ya üyeliğine ilişkin müzakerelerde bulunmak üzere İsveçli mevkidaşı Ulf Kristersson'a bir davetiye mektubu gönderdiğini bildirmişti.

Bunun üzerine İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, basına yaptığı açıklamada, Macar lider Orban'ın teklifiyle ilgili "Bu noktada müzakere etmek için bir neden görmüyorum. Elbette umduğumuz şey Macaristan'ın, üyeliği mümkün olan en kısa sürede onaylamasıdır." demişti.

Kaynak: AA