DEMET İLCE / MUHABİR

Japonya'nın uzay ajansı tarafından yayınlanan yeni bir görüntü, aya ilk inen aracın neden şarj etmekte sorun yaşadığını ortaya çıkardı; ay tarihindeki en hassas iniş yapmasına rağmen, kaza geçiren araç burnunun üzerine indi.

Ayı Araştırmak için Akıllı İniş Aracı (SLIM), 19 Ocak Cuma günü ayın yüzeyine ulaştı ve Japonya, aya ayak basan beşinci ülke oldu. Ancak gemi, güneş pillerindeki bilinmeyen bir arıza nedeniyle varışından üç saat sonra kapandı.

Şimdi, iniş sırasında iniş aracından fırlatılan yardımcı robot Sora-Q tarafından çekilen yeni bir görüntü, sorunun kaynağını ortaya çıkardı: Güneş ışığı, uzay gemisinin güneş pillerine ulaşmıyor çünkü araç, olduğundan 90 derece eğilmiş durumda.

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) , 2 Ocak Perşembe günü eski Twitter hesabı olan X üzerinden yaptığı açıklamada, "Ana motordaki bir anormallik, uzay aracının iniş tutumunu etkileyerek güneş panellerinin şu anda şarj edilememesine neden oldu." diye yazdı. "Veriler başarıyla indirildi ve çok bantlı görüntüleme kamerası, pili korumak için güç kapatılmadan önce test edildi."

Kurbağalar çığlık atıyor ama biz onları duyamıyoruz Kurbağalar çığlık atıyor ama biz onları duyamıyoruz

Uzay ajansı, kazayı SLIM'in iki ana iticisinden birinin iniş sırasında arızalanması ve uzay aracının burnunun üstüne düşmesine bağladı.

Bu, diğer açılardan etkileyici bir inişe gölge düşürdü: En son teknolojiye sahip hassas iniş teknolojilerini sergilemek üzere tasarlanan araç, 328 feet (100 metre) hedefine indi. Bunun aksine, önceki iniş bölgeleri yaklaşık 6 mil (10 kilometre) genişliğinde olacak şekilde ayarlandı.

JAXA, aya yumuşak iniş yapan beşinci ulusal uzay ajansı olup, ilki ABD, ardından eski SSCB, Çin ve Hindistan geliyor. SLIM, ayın yakın tarafında ekvatorda yer alan daha büyük Cyrillus kraterindeki küçük bir krater olan Shioli olarak bilinen bir kraterin kenarına indi.

Görüntüyü görev kontrolüne geri göndermek için Sora-Q, bir anten ve ek bir kamera ile donatılmış, Ay Gezi Aracı 1 (LEV-1) adı verilen SLIM'e ikinci bir yardımcıya güvendi. Fotoğrafları bağımsız olarak çerçeveleyip çektikten sonra Sora-Q, onları LEV-1'e aktardı ve o da onları Dünya'ya gönderdi; bu, memleketlerindeki JAXA yetkililerini memnun eden bir başarıydı.

Her ne kadar SLIM kapatılmış olsa da henüz sayılabilecek bir şey değil. JAXA temsilcileri, iniş pozisyonundaki güneş ışığının açısı değişene kadar, iniş aracının kış uykusuna yatacağını ve potansiyel olarak hayata dönmesini sağlayacaklarını umduklarını söylüyor.

Muhabir: Demet İlce