DEMET İLCE / MUHABİR

Kış, ister dışarıda rüzgarlı havada, ister evin kuru sıcağında olsun, cilt için zorlayıcı olabilir. Ancak buzdolabınızda bulunabilecek, cildinizi tazeleyebilecek ve onarabilecek yaygın çareler vardır.

Dokunma, basınç ve acıya ilişkin çok küçük reseptörlere sahip olan cilt, vücudun çevresini ve temas ettiği her şeyi izleyen bir sensördür. Minik kan damarları, ter bezleri ve kıllarla cilt aynı zamanda bir termostat görevi görerek ısıyı serbest bırakmaya veya vücut ısısını düzenlemek için onu korumaya hazırdır.

Cilt aynı zamanda dış dünyaya karşı ilk savunma hattı olan su geçirmez bir bariyerdir. Ancak cilt, tüm dayanıklılığına rağmen günlük yaşamda, özellikle de sıcağa, güneşe ve kışın kuru havasına maruz kaldığında kolaylıkla zarar görebilir.

Eski şifacıların yaptığı gibi, modern bitki uzmanları da cildi temizlemek, iyileştirmek ve rahatlatmak için hâlâ bitkilere yöneliyor. İşte kuruluk zamanlarında cildin nemi korumasına yardımcı olabilecek dört bileşen.

Avokado

Yağlı avokadonun eti, kuru ciltler için eski bir çaredir, püre haline getirilir ve doğrudan doğal bir nemlendirici olarak uygulanır.

Yağ ve vitamin açısından zengin olan avokado, cilt tahrişlerini yatıştırmak ve kuru cildi nemlendirmek için kullanılan eski bir çaredir. Bazıları sedef hastalığı, egzama ve ayak mantarı semptomlarını hafifletmek için avokado kullanıyor ancak bu iddiaların tam olarak desteklenmesi için daha fazla bilimsel araştırma yapılması gerekiyor.

Avokado, insanların onları binlerce yıldır yetiştirdiği Orta ve Güney Amerika'ya özgüdür. Yağlı meyve evde cilt bakımı tedavileri yapmak için kullanılabilir. Avokado içeren cilt ve saç bakım ürünleri de oldukça yaygın. Kuru ciltler için birkaç dilim olgun avokadoyu ezin ve doğrudan cildinize uygulayın. 20 dakika bekletin ve ardından durulayın.

Aynısefa

Mohawk Ulusu'nun bir üyesi tarafından tıbbi amaçlarla toplanan bu aynısefa çiçekleri, harici veya dahili olarak merhem veya çay olarak kullanılabilir.

Ekranda büyük tehlike Ekranda büyük tehlike

Bitki uzmanları çatlamış cilt, egzama, küçük kesikler ve yanıklar, bebek bezi döküntüleri, böcek ısırıkları, hemoroitler, ayak mantarı ve varisli damarlar için aynısefa losyonlarını, kremlerini ve merhemlerini önermektedir. Dahili olarak alındığında aynısefa boğaz enfeksiyonlarını hafifletebilir, sindirimi iyileştirebilir ve mide ve duodenum ülserlerini iyileştirebilir. Son zamanlarda, aynısefa topikal merheminin radyasyon alan meme kanseri hastalarında dermatiti önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Calendula, yarı arktik bölgelerden tropik bölgelere kadar dünya çapındaki bahçelerde yetiştirilmektedir. Çiçekler ve bitkinin tamamı bitkisel tıpta kullanılmaktadır. Bitkinin tamamı tentür ve ekstraktlar için taze olarak hasat edilir. Çaylarda genellikle kurutulmuş çiçek başları kullanılır. Topikal preparatlar için Ekstraktlar birçok cilt ürününe dahil edilir: sabunlar, kremler, merhemler, merhemler ve çeşitli konsantrasyonlarda aynısefa içeren losyonlar. Küçük cilt rahatsızlıklarını iyileştirmek için preparatları günde üç ila dört kez uygulayın.

Hindistan cevizi

Hindistan cevizi yağındaki laurik asit, özellikle en saf haliyle, kuruluktan kaynaklanan her türlü cilt sorununu tedavi etmek için idealdir.

Hindistan cevizi yağı her türlü cilt problemi için mükemmel bir doğal çözümdür: kuru cilt, kaşıntı, ayak mantarı, saçkıran, bebek bezi döküntüsü ve egzama. Yağ, ona antiviral ve antifungal özellikler veren laurik asit içerir. Gelecek vaat eden bir diğer alan ise saç bakımıdır ve araştırmalar hindistancevizi yağının bitlerden kurtulmada çok etkili olduğunu göstermiştir.

Hindistancevizi dünyanın her yerindeki tropik bölgelerde bulunan palmiye ağaçlarında yetişir. Bilim adamları, bunların ilk olarak iki ana yerde yetiştirildiğine inanıyor: Güneydoğu Asya'daki adalar ve Hindistan'ın kıyı ve kıyı adaları. Bazı hindistancevizi yağı etiketleri onu "işlenmemiş" olarak tanımlar, ancak zeytinyağından farklı olarak bu terim için herhangi bir endüstri standardının bulunmadığını unutmayın. Genellikle yağın işlenmemiş olduğu anlamına gelir. Hindistan cevizi yağı oda sıcaklığında bozulmadan saklanabilir. 76°F'nin altında katılaşacaktır. Cilt bakımı için bir miktar hindistancevizi yağı alın ve her gün ellerinize, kollarınıza, bacaklarınıza ve ayaklarınıza masaj yapın.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesiyle peeling yapmak cildinize bakım yapmanın en sağlıklı yollarından biridir. Doğal şifacılar yulafın; kaşıntı, kuruluk, yağlılık, egzama, dermatit, böcek ısırıkları ve zehirli sarmaşık gibi cilt rahatsızlıklarından cildi rahatlatmaya yardımcı olmasını teşvik eder. Yulaf, kızarıklığı ve kaşıntıyı azaltmak için inflamatuar bileşiklerin ve histaminlerin salınmasını engelleyen avenantramidler adı verilen bir grup bileşikle cilt iltihabını yatıştırır. Yulafın ayrıca antiviral ve antifungal özellikleri de vardır; bu da onları su çiçeği, zona ve saçkıran kaynaklı kaşıntıyla mücadelede faydalı kılar.

Yulaf ezmesinin pek çok çeşidi herhangi bir markette kolayca bulunabilir. Sabunlarda, şampuanlarda, merhemlerde ve losyonlarda bulunabilir. Cilt bakımı reyonunda önceden hazırlanmış ince öğütülmüş koloidal yulaf ezmesini (Aveeno gibi) satın alabilirsiniz.

• Kaşıntıyı hafifletebilecek rahatlatıcı bir banyo için bir bardak yulaf ezmesini blendera koyun ve iyice öğütülene kadar işleyin. Öğütülmüş yulaf ezmesini ılık (sıcak değil) su dolu bir küvete dökün ve 15 dakika bekletin.

• Topikal macun olarak dört bardak yulaf ezmesini ince bir toz haline getirin. Yarım bardak kabartma tozu veya mısır nişastasıyla karıştırın, ardından yarım bardak su ekleyerek bir macun hazırlayın. Etkilenen bölgeye uygulayın ve 30 ila 60 dakika kurumasını bekleyin. Soğuk suyla durulayın.

Kuru cilde her gün bu doğal çözümlerden biri veya tümü ile bakmak, tüm yıl boyunca rahatsız edici kaşıntı ve pullanmayı hafifletebilir.

Muhabir: Demet İlce