Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT), İsrail İstihbarat Teşkilatı MOSSAD’a yönelik gerçekleştirdiği başarılı operasyonlar İsrail medyasında geniş yer buldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın MOSSAD çıkışının ardından İsrail’in en çok okunan gazetelerinden biri olan Israel Today, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef göstererek asılsız iddialarda bulundu.

Israel Today’ın haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, İran lideri İbrahim Reisi ile görüşmesine değinildi. Söz konusu haberde Türkiye'nin “teröristleri desteklediği ve teröristleri içerisinde barındırdığı” ifade edildi.

Güney Kore'de doktorlar isyanda! Güney Kore'de doktorlar isyanda!

Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef gösteren haberde dikkat çeken ifadeler kullanıldı. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan için “İslamcı lider” ifadesi kullanıldı. Haberde, “Uzun bir diplomatik soğukluğun ardından Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkiler ısındı. Ancak Erdoğan’ın Filistin’i desteklemesiyle ilişkiler bozuldu. Erdoğan uzun süredir Filistin davasının savunucusu” ifadeleri yer aldı.

TÜRKİYE’YE “TERÖR” İLE İTHAM ETTİLER

Haberde yer alan ifadeler bununla da sınırlı kalmadı. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hükümetinde Hamas üyelerinin olduğu iddia edildi.  Hazımsızlığını açık açık gösteren haberde, “Türkiye terör örgütleriyle hem ideolojik hem de operasyonel düzeyde iş birliği yapıyor. Türk topraklarında çalışan teröristler, altyapı kurup İsrail'e yönelik terör saldırıları planlıyor” ifadeleri kullanıldı.

İSRAİL VE TÜRKİYE İLİŞKİLERİ BOZULDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın izlediği politikalardan dolayı İsrail-Türkiye ilişkilerinin tamir edilemeyecek düzeyde olduğu belirtilen haberde şu ifadeler kullanıldı:

“İsrail, ilişkilerinde 2008 yılında yaşanan krizin ardından Türkiye ile ilişkilerinin görünür olarak büyüdüğünü görmüştü. Uluslararası ilişkilerde meşru eleştiri için fazlaca alan vardır ama bu eleştiri değil; bu, eylemlerinin hiçbir sonuç doğurmayacağını düşünen bir liderin umutsuz çığlığı. İsrail ve uluslararası toplumun ona durumun bu olmadığını göstermesinin zamanı geldi”

Gazetenin haberinde savaş sırasında, hatta savaşa giden süreçte İsrail hükümetinin eylemlerini eleştirmek' ile 'İsrail devleti ile liderinin savaş suçlusu olduğunu' söylemenin iki farklı şey olduğu belirtildi.

NE OLMUŞTU?

MOSSAD, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Hamas üyeleri nerede olursa olsun yakalanacak ve cezasız kalmayacak buna Türkiye’de dahil” ifadelerini kullanmıştı. MOSSAD’ın açıklamasının ardından yanıt gecikmemiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan net bir şekilde, “Böyle bir yanlışa tevessül etmeleri halinde bedelini çok ama çok ağır öderler” demişti.

Bu cevabın ardından MİT, yurt içinde yaptığı operasyonlar ile MOSSAD için hizmet eden ajanları yakalamıştı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yaptığı konuşmasında İsrail'i sert bir şekilde eleştirmiş, Hamas’ın terör örgütü değil, kurtuluş ve mücahitler grubu olduğunu ifade etmişti. 

Kaynak: Haber Merkezi