Gökhan Erek / Özel Haber

Türkiye 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak mahalli seçimlere hazırlanıyor. Siyasi partiler, başarılı bir seçim süreci ve ardından zafer elde etmek için kuyumcu titizliği ile çalışmalarını yürütüyor. 

Peki İYİ Parti’nin 81 ilde kendi adaylarını çıkarıp, ittifak yapmadan seçimlere girme kararı siyasi arenayı nasıl etkileyecek? Özgür Özel’in eylem ve söylemlerinin seçimlere ve Özel’in siyasi kariyerine etkisi ne olacak? CHP elinde bulunan büyükşehirleri tekrardan kazanabilecek mi? Cumhur İttifakı 2019 yılında CHP’ye geçen belediyeleri geri alacak mı? DEM Parti’nin desteği olmadan CHP hangi belediyeleri kaybeder?

Betimar Araştırma ve Danışmanlık Başkanı Gürkan Duman, Diriliş Postası’na değerlendirdi.

SEÇMEN İYİ PARTİYİ SORGULUYOR

İYİ Parti’nin kurulduğu 25 Ekim 2017 tarihinden beri ilk defa 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerde ittifak veya işbirliği yapmayacak gibi göründüğünü, kararlarında da net bir duruş olduğunu hatırlatan Gürkan Duman, “Fakat ‘hür ve müstakil’  kararları başka soruları beraberinde getirdi. İYİ Parti’nin ‘hür ve müstakil’ açıklaması ile seçmen, partinin kimler tarafından yönetildiğini sorgular hale geldi.” ifadelerini kullandı. 

Trabzon Ordu Samsun’da son durum ne? ORC’den dikkat çeken anket! Trabzon Ordu Samsun’da son durum ne? ORC’den dikkat çeken anket!

HÜR VE MÜSTAKİL KARARI SEÇMENE OLUMLU ETKİ ETMİYOR

Gürkan Duman, mahalli seçim sürecinde olunduğu için Türkiye’nin birçok yerinde araştırmalar yaptıklarını söyleyip, sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Araştırmaların bize verdiği rakamlara göre, şu anlık Akşener’in, almış olduğu bu kararın seçmene olumlu bir etki göstermediğini görüyoruz.” ifadelerini kullandı. 

İMAMOĞLU VE YAVAŞ İLE TARTIŞMALAR

Meral Akşener’in, İYİ Parti’yi 2028 seçimlerine taşımak istediğini belirten Gürkan Duman, “Fakat Akşener'in, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde iki büyükşehir belediye başkanı ile yaşadığı süreç ve sonrasındaki açıklamaları seçmende bir satın alma oluşturmadığını görmekteyiz.” şeklinde konuştu. 

BİLDİRİ KARARI OLUMLU KARŞILANDI

Gürkan Duman, İYİ Parti’nin bölücü terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirilen saldırıda şehit olan 12 askerlerimiz ile Meclis’te yayınlanan ortak bildiride ‘evet’ oyu kullanmasının milliyetçi seçmen tarafından olumlu karşılandığını da sözlerine ekledi. 

ŞU ANDA KARNE ZAYIF

Yerel seçim sürecini konuşmak için İYİ Parti adaylarının netlik kazanmasının sonrasında ‘hür ve müstakil’ girme kararının seçimlere etkisini görebileceğimizi aktaran Gürkan Duman, “Şuan ki yaptığımız araştırmalarda İYİ Parti’nin karnesinin zayıf olduğunu görmekteyiz.” diye konuştu.

İMAMOĞLU BAŞARISIZ GÖRÜNÜYOR

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 2019 yılında Cumhur İttifakı’ndan aldığı belediyeleri tekrardan kazanıp kazanamayacağı merak edilen konular arasında yer alıyor. 

İstanbul Betimar olarak yaptıkları araştırmalarda; Ekrem İmamoğlu’nu başarısız bulanların, başarılı bulanlardan daha fazla olduğunu vurgulayan Gürkan Duman, “İmamoğlu’nun karnesi sıkıntılı. İstanbul seçmeninin belli bir kısmı İmamoğlu’nu başarısız bulmasına rağmen oy verme başarının 2 puan üzerinde. Buradaki analizde ideolojinin ön plana çıktığını görmekteyiz.” ifadelerine yer verdi.

CUMHUR iTTİFAKI ÖNDE

Gürkan Duman, yaptıkları araştırmalarda Cumhur İttifakı’nın daha önde olduğunu da ifade etti.

YAVAŞ’IN SÖYLEMİ İNTİHAR

Gürkan Duman, Mansur Yavaş’ın, anketlerde iyi görünmesine rağmen Betimar olarak yaptıkları araştırmalarda parti seçmen sadakatlarına bakıldığında işinin kolay olmadığını belirterek, “Yavaş’ın, Akşener’i ziyaretinde ‘Ankara için bir talebim yok, biz zaten yüzde 60 oranıyla kazanıyoruz’ söylemini  intihar olarak görüyorum. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Kılıçdaroğlu yüzde 60 alıyordu kimi araştırmalar göre.” dedi.

HATAY VE ADANA’DA İŞİ KOLAY DEĞİL

Mersin’de CHP’nin avantajlı göründüğünü aktaran Gürkan Duman, Hatay ve Adana’da işinin kolay olmadığını dile getirdi.

CHP’NİN DEM’E MUHTAÇLIĞI ORTAYA ÇIKTI

Bölücü terör örgütü PKK’nın, Kuzey Irak’ta, Türk Silahlı Kuvvetlerimize yönelik gerçekleştirdiği saldırıda 12 Mehmetçik’imizin şehit edilmesinin ardından CHP’’nin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde terörü kınayan ve lanetleyen bildiriye imza atmaması kamuoyunda tepkilere sebep oldu. 

Özgül Özel’in, CHP Genel Başkanı seçilmesiyle partide değişen hiçbir şey olmadığını vurgulayan Gürkan Duman, sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Özgür Özel’in, kongrede Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’a selam çakması, Şeyh Said açıklamaları ve en son yaşanan hain terör örgütü PKK saldırısında 12 evladımızın şehit olması, CHP’nin Meclis’te ortak bildiriye mza atmaması ve kendilerinin yayınladıkları bildiride de  PKK’ya yer vermemesi yerel seçimler için Özgür Özel’in DEM Parti’ye muhtaçlığını ortaya çıkardı. Bu süreçte DEM yöneticileri, elini kuvvetlendirmiş, farklı istekler ile CHP’nin kapısını çalabilirler.”

ÖZGÜR ÖZEL SONUNU MU HAZIRLIYOR?

Özgür Özel’in şehit cenazesinde memleketi Manisa’da yaşadığı protestoya değinen Gürkan Duman, “Yaşanan olaylar, yerel seçim sonrası için Özgür Özel’in sonunu hazırlayacak gibi görünmekte ve bu olayın, seçimlere ciddi etkisi olacağını görmekteyiz.” diye konuştu.

CUMHUR İTTİFAKI BİRÇOK YERDE AVANTAJLI

Gürkan Duman, Akşener’in ‘Cumhur İttifakı et-tırnak ve çok hissi bir ittifak.’ sözlerini hatırlatıp, sözlerini şu şekilde devam ettirdi, “Cumhur İttifakı aday belirleme sürecini de ortak akıl ile yapıyor. O açıdan Cumhur İttifakı 2019 yerel seçimlerinde kaybettikleri birçok yerde avantajlı görünmekte.”

DEM PARTİSİZ CHP KAYBEDER

DEM Parti olmadan CHP’nin, İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, Mersin’i kazanamayacağını söyleyen Gürkan Duman, sözlerini şu şekilde sonlandırdı, “Aydın, Muğla, Tekirdağ, Eskişehir’de de işinin çok zor olduğu görünmektedir. Eksi olarak CHP, vatan devlet konularında DEM Parti ile aynı çizgide kalırsa parti içi sıkıntılar büyüyecektir.”

Editör: Gökhan Erek