CHP'nin ittifak ortağı eski adı HDP olan DEM Partisi, terör destekçilerini aday göstermeye devam ediyor. Abdullah Zeydan, HDP Hakkari Milletvekili olduğu dönemde PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarının savaş uçakları tarafından bombalanmasının ardından Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde düzenlenen protesto eylemine katılmıştı.

SKANDAL İFADELER KULLANDI

26 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleşen eylemde konuşan Abdullah Zeydan, "PKK, Türkiye'yi ve Ortadoğu'yu güller bahçesine çevirmek için ortaya çıkmış barış ve halk hareketidir. Eğer PKK Türkiye'yi güller bahçesine çevirmek istemeseydi, PKK'nın öyle bir gücü var ki sizi tükürüğüyle boğar. Ateşle oynuyorsunuz, bu anlaşılmaz tekçi, zihniyetçi iktidar hırsından vazgeçin" iddiasında bulundu.

PKK ÖVGÜLERİYLE TANINIYOR

Kamuoyu ise Abdullah Zeydan'ı hain terör örgütü PKK'ya yönelik övgüleriyle tanıyor. 2015 yılında PKK'nın hendek olaylarının düzenlediği zamanlarda Türk savaş uçakları PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarını nokta atışıyla vurmuştu.

2022 YILINDA TAHLİYE EDİLDİ

PKK'yı öven sözlerin ardından Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı. 4 Kasım 2016’da terör örgütü PKK'ya yardım etmek ve örgüt propagandası yapmak suçlamasıyla gözaltına alınan ve tutuklanan Abdullah Zeydan “örgüt propagandası yapmak’tan” 3 yıl 1 ay 15 gün, “örgüte yardım etmek’ten” 5 yıl hapis cezası verdi.

Kütahya’da 3 gündür kayıp olan 7 yaşındaki çocuk için arama çalışmaları devam ediyor Kütahya’da 3 gündür kayıp olan 7 yaşındaki çocuk için arama çalışmaları devam ediyor

Mahkeme, Zeydan’ın tutuklu kaldığı süreyi dikkate alarak, hükümle birlikte tahliyesine karar verdi. Zeydan 2022 yılının başında cezaevinden çıktı.

Editör: Ela Duyar