Çağımızda birçok insan stres altında hayatını sürdürmeye çalışıyor. Stresin üstesinden gelmek için öncelikle bir doktora danışmalısınız. Ancak evde de uygulayabileceğiniz yöntemler var. Sizler için stresle mücadelede faydalanabileceğiniz minik ipuçlarını derledik.

Yaz aylarının vazgeçilmezi kavunun şifalı faydaları! Yaz aylarının vazgeçilmezi kavunun şifalı faydaları!

MEDİTASYON

Stresi azaltmanın en etkili yollarından biri meditasyondur. Bu sayede dikkatinizi tek bir yere odaklayarak stresten kurtulabilirsiniz. Düzenli meditasyon yaparak zihninizi olumsuz düşüncelerden arındırabilirsiniz.

FİZİKSEL EGZERSİZ

Fiziksel egzersiz sadece fiziksel sağlığınız için değil aynı zamanda zihinsel sağlığınız için de faydalıdır. Düzenli fiziksel aktivite beyinde doğal ruh hali artırıcı kimyasalların salınmasına neden olur. Bu stresi azaltır. Koşu yaparak, bisiklete binerek veya yoga yaparak stresi azaltabilirsiniz.

SAĞLIKLI BESLENME

Diyetin ruh sağlığı üzerinde de önemli etkisi vardır. Dengeli bir diyet yiyin. Meyveler, sebzeler, tam tahıllar, proteinler ve sağlıklı yağları içeren dengeli bir beslenme, vücudunuzun en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayabilir. Bununla birlikte tatlı atıştırmalıklar ve asitli içeceklerin tüketiminden de kaçınılmalıdır.

UYKU

İyi bir gece uykusu zihinsel sağlığınız için iyidir. Uyku eksikliği, depresyon ve stres belirtilerini artırarak günlük zorluklarla baş etmeyi zorlaştırabilir. Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte uyanarak düzenli uyku uyunmalıdır.

Kaynak: HABER MERKEZİ