Kremlin'den Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 18-19 Haziran tarihlerinde Kuzey Kore'yi ziyaret edecek.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, geçtiğimiz eylül ayında Rusya'nın Uzak Doğu bölgesine yaptığı bir ziyaret sırasında Putin'i davet etmişti.

Putin Temmuz 2000'den bu yana Pyongyang'ı ziyaret etmemişti.

Kremlin'den yapılan açıklamada, "Kuzey Kore Devlet İşleri Başkanı Kim Jong Un'un daveti üzerine Vladimir Putin 18-19 Haziran tarihlerinde Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne dostane bir devlet ziyareti gerçekleştirecek" denildi.

Putin, Kuzey Kore'nin ardından Vietnam'a geçecek.

RUSYA - KUZEY KORE İLİŞKİLERİ

Foreign Affairs: ABD “Geri Dönüş” için nasıl bir strateji izleyecek? Foreign Affairs: ABD “Geri Dönüş” için nasıl bir strateji izleyecek?

Son 60 yıldan fazla bir süredir Batı ile ilişkilerde önemli krizlere yol açan Ukrayna'daki savaşın başladığı zamandan bu yana Rusya, Kuzey Kore ile ilişkilerinde yeniden doğuşunu kamuoyuna duyurmak için çaba sarf ediyor. Rusya'nın Kuzey Kore ile geliştirdiği iyi ilişkiler, Batı ülkelerine karşı bir tür gönderme olarak değerlendiriliyor.

Aynı zamanda ABD ve müttefikleri, Kuzey Kore'nin Rusya'ya Ukrayna'daki savaşında silah sağladığı iddiasında bulunuyor. Ancak Kuzey Kore, bu iddiaların Batılı propagandacılar tarafından uydurulmuş bir senaryo olduğunu öne sürüyor. Bu durum, taraflar arasındaki gerilimi artıran ve uluslararası ilişkilere karmaşıklık katan bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynak: Reuters