Berfin Bitirim-Muhabir

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçim yasakları ile ilgili vatandaşlara bilgi verdi. 31 Mart Pazar günü gerçekleştirilen yerel seçimlerde yasakların ne zaman biteceği en çok merak edilen konuların başında geliyor. Sizler için konuya ilişkin detayları araştırdık.

İlçenin ilk kadın belediye başkanı 30 yıl sonra dedesinin koltuğunu devraldı İlçenin ilk kadın belediye başkanı 30 yıl sonra dedesinin koltuğunu devraldı

Peki yerel seçim yasakları ne zaman bitecek? İşte tüm detaylar…

SEÇİM YASAKLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

31 Mart 2024 tarihinde yapılan seçimler için nefesler tutuldu. Oy verme işlemi ülke genelinde saat 08.00'de başlayıp 17.00'de bitecek. Bu kapsamda 31 Mart 2024 Pazar günü sabah saat 06.00 itibarıyla uygulanmaya başlandı. Yerel seçim yasakları gece yarısı saat 00.00 itibarıyla bitecek.

SEÇİM YASAKLARI NELERDİR?

YSK kararına göre yerel seçim günü 06.00'dan 00.00'a kadar alkollü içki satılması tamamen yasaklandı.

Eğlence yerleri oy verme süresince kullanıma kapalı olacak. Lokantalar yemek servisi yapacak.

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlar dışında herkese silah taşımak yasak.

Oy verme günü, seçim yasaklarına ve belirtilen kurallara uyulmak şartıyla saat 18.00'den sonra düğün gerçekleştirilebilecek.

31 Mart’ta saat 18.00’e kadar her türlü yayın organının seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapması kesinlikle yasak.

Saat 18.00-21.00 arasında yalnızca YSK’nın seçimle ilgili haber ve tebliğleri yayına sokulacak. Saat 21.00’den sonra ise bütün yayınlar serbest bırakılacak ancak YSK istediği takdirde saati öne çekebilecek.

YEREL SEÇİM YASAKLARI SAAT KAÇTA BİTECEK?

Yasaklar gece yarısı saat 00.00'da itibarıyla sona erecek.

Editör: Berfin Bitirim