ABD Başkanı Joe Biden, açıklamalarıyla bir kez daha gündemde.

NBC kanalının "Late Night With Seth Meyers" programına katılan Biden, İsrail'in kendileri ve Filistinliler için barışa sahip olma fırsatını değerlendirmesi gerektiğine dikkati çekti.

“BEN SİYONİSTİM”

Biden konuşmasında, "Siyonist olmanız için Yahudi olmanıza gerek yok. Ben bir siyonistim, İsrail olmasaydı, dünyada tek bir Yahudi bile güvende olmazdı." Dedi.

Mossad İran'a saldırı planını onayladı Mossad İran'a saldırı planını onayladı

Geçici ateşkesin sağlanması durumunda farklı bir yönde ilerlenebileceğini ifade eden Biden, böyle bir durumda İsrail'in güvenliğini ve Filistinlilerin bağımsızlığını garanti altına alacak iki devletli çözüme ulaşılabileceğini belirtti.

BIDEN’IN ATEŞKES AÇIKLAMASI

ABD Başkanı Biden, New York'a yaptığı ziyarette basın mensuplarının Gazze'de ateşkesin ne zaman sağlanacağına ilişkin sorusuna, "Umuyorum bu hafta sonuna kadar. Ulusal güvenlik danışmanım çok yakın olduğumuzu söyledi ama daha tamamlamadık. Umuyorum ki gelecek pazartesiye kadar (Gazze'de) ateşkes sağlanacaktır." yanıtını vermişti.

BIDEN YÖNETİMİNİN İŞGALE DESTEĞİ

Ancak ABD Başkanı Joe Biden'ın bu açıklaması samimi değil. Çünkü ABD'nin İsrail'e silah ve mühimmat desteği devam ediyor. 

ABD, İsrail'in Gazze'ye saldırılarının başlamasından bu yana İsrail'e mühimmat, araç, silah, koruyucu ekipman ve tıbbi malzeme dahil olmak üzere binlerce askeri malzeme sağladı.

ABD, Aralık 2023 itibarıyla İsrail'e 230 kargo uçağı, silah ve askeri teçhizat yüklü 20 gemi gönderdi.

Wall Street Journal'ın (WSJ) Aralık 2023'teki haberine göre, ABD tarafından İsrail'e gönderilen mühimmat, 5 bin 400'den fazla MK84 savaş başlığı bombası ve 5 binden fazla MK82 güdümsüz bombadan oluştu.

Haberde ayrıca, 1000 civarında GBU-39 küçük çaplı bomba ve yaklaşık 3 bin müşterek doğrudan taarruz mühimmatının (JDAM) bulunduğu aktarıldı.

WSJ'a göre, yaklaşık 15 bin bomba ve 57 bin top mermisinin bulunduğu silah sevkiyatı, İsrail'e C-17 tipi askeri kargo uçaklarıyla gönderildi.

Bu nedenle "Ben siyonistim" açıklaması ve Yahudilerin güvenliğini savunması şaşırtıcı değil.

Kaynak: HABER MERKEZİ