13. yüzyıldan kalma bir el yazması, Quintus Serenus Sammonicus'un sıtmaya karşı antik Roma “tedavisini”, ters üçgen içinde azalan harflerle yazılmış ABRACADABRA sözcüğüyle birlikte muhafaza ediyor.

"Abrakadabra" kelimesini duyduğunuzda, sihirli bir şeyin gerçekleşmiş olması gerektiğini anlarsınız; belki bir dönüşüm ya da en azından sadece bir numara. Kelimenin kendisi tuhaftır, ancak artık sözde imkansızın neredeyse evrensel bir sinyalidir. Uzmanlar abrakadabranın kesin kökenlerini tartışırken, kelimenin eski olduğu inkar edilemez.

Abracadabra ilk olarak 1.800 yıldan daha uzun bir süre önce Quintus Serenus Sammonicus'un yazılarında ateşe karşı sihirli bir çare, antibiyotik öncesi bir çağda potansiyel olarak ölümcül bir gelişme ve sıtmanın bir belirtisi olarak ortaya çıktı. Roma imparatorları Geta ve Caracalla'nın çocuklarına öğretmenlik yapıyordu ve zengin, soylu bir ailedeki ayrıcalıklı konumu, sözlerine önem katıyordu.

MS 2. yüzyılda Liber Medicinalis (“Tıp Kitabı”) adlı bir kitapta yazan Serenus, hastanın boynuna asılmak üzere sihirli kelimenin yazılı olduğu parşömen içeren bir muska yapılmasını tavsiye etti. Kelimenin sonraki satırlara yazılmasını, ancak her seferinde bir harf eksik olacak şekilde aşağıyı gösteren bir üçgen şeklinde yazılmasını önerdi.

Yazıt daha sonra kelimede hiçbir karakter kalmayana kadar yazılan 11 satırdan oluşacaktı ve aynı şekilde Serenus ateşin de kaybolacağını söyledi.

Ölüm doulalarına olan talep arttı.

Kötü ruhlara karşı bir söz

Son araştırmalara göre, abrakadabranın versiyonları, MS 3. yüzyıldan itibaren Yunanca yazılmış bir Mısır papirüsünde de görülmektedir; bu papirüste, sonraki satırlarda abrakadabranın başında ve sonundaki sesli harfler çıkarılmıştır.

Yunan büyüsünün takipçileri için, bir kelimenin varyasyonlarını aşağıya bakan bir üçgen içine yazmak, bir "üzüm salkımı" veya "kalp şekli" oluşturuyordu; bu, kötü bir ruhun adını tekrarlayan ve azaltan sözlü bir büyüyü yazmanın bir yoluydu. Bu tür ruhların hastalıklara neden olduğu düşünülüyordu ve abrakadabra büyüsünün bu versiyonlarının her ikisinin de ateşi ve diğer rahatsızlıkları iyileştirdiği düşünülüyordu.

Stony Brook Üniversitesi'nden dil tarihçisi Elyse Graham, Abracadabra'nın "apotropaik, kötü şeyleri önleyebilecek bir kelime" olduğunu açıklıyor ve kökeninin çok tartışıldığını belirtiyor.

Bazıları abracadabranın İbranice "ebrah k'dabri" ifadesinden geldiğini ve "Konuşurken yaratıyorum" anlamına geldiğini düşünürken, diğerleri bunun "insanı yaratacağım" anlamına gelen Aramice bir ifade olan "avra gavra"dan geldiğini düşünüyor. Bazıları bunun Harry Potter kitaplarındaki "Avada kedavra", yani "Öldüren Lanet" ile benzerliğine dikkat çekiyor; yazar JK Rowling'in Aramice "o şeyin yok olmasına izin ver" anlamına geldiğini söyledi.

Princeton Üniversitesi'nde büyü uzmanı ve eski el yazmaları küratörü olan ortaçağ tarihçisi Don Skemer, abracadabra'nın, "kutsanmışların adı" anlamına gelen ve büyülü bir isim olarak kabul edilen İbranice "ha brachah dabarah" ifadesinden türetilebileceğini öne sürüyor.

"Bu açıklamanın makul olduğunu düşünüyorum çünkü antik, orta çağ ve modern büyüde gördüğümüz gibi, ilahi isimler koruma ve iyileştirme açısından önemli doğaüstü güç kaynaklarıdır" diyor; Skemer, ilk Hıristiyanlar için "İbranice'den türetilen isimlerin yüksek itibara sahip olduğunu, çünkü İbranice'nin Tanrı'nın ve Yaratılış'ın dili olduğunu" ekliyor.

Abracadabra yüzyıllardır hastalıklara karşı sihirli bir tedavi olma işlevini sürdürmüş gibi görünüyor. İtalya'dan 16. yüzyıldan kalma bir Yahudi el yazması, ateşi önlemek için bir muska için abrakadabra büyüsünün bir versiyonunu kaydeder ; İngiliz yazar Daniel Defoe, A Journal of the Plague Year'da bunun 17. yüzyıl Londra'sında enfeksiyonu önlemek için kullanıldığını belirtiyor.

Sanki veba Tanrı'nın eli değil de kötü bir ruhun bir tür ele geçirmesiymiş ve geçişler, zodyak işaretleri, çok sayıda düğümle bağlanmış kağıtlar ve üzerlerine yazılan belirli kelime veya rakamlarla, özellikle üçgen veya piramit şeklinde oluşturulan Abracadabra kelimesiyle uzak tutulması gerekiyordu.

Ancak kelime çare olarak kullanışlılığını kaybetmiş gibi görünüyor ve 1800'lerin başında William Thomas Moncrieff'in yazdığı bir sahne oyununda sihirbazların söyleyeceği bir kelimeye örnek olarak karşımıza çıktı. 20. yüzyıldaki tek dikkate değer referansı, 1900'lerin başında

Aleister Crowley tarafından kurulan Thelema dini olabilir. Okültist, 1904 tarihli Liber Al Vel Legis'inde (“Kanun Kitabı”) sık sık “abrahadabra” kelimesini kullanmış ve bunun insanlığın yeni çağının adı olduğunu söylemiştir ve bunu Hermetik Kabala olarak bilinen numeroloji sisteminden türettiğini iddia etti, bu da onu abrakadabranın C'sini H ile değiştirmeye sevk etti.

Sihirbazlığa iniş

Tarihçi Graham, sihrin ancak modern tıp gelişmelerinden önce bir çare olarak düşünüldüğünü belirtiyor. "Eskiden farklı şeyler yapmak için sihre ihtiyaç duyardık ama artık daha iyi ilaçlarımız var" diyor. Bu da abrakadabranın sahne büyüsü ve sihirbazlık numaraları alanına havale edilmesi anlamına geliyor.

Düdüklü tencere kullanmanın püf noktaları: Mutfağınızda zamandan kazanın! Düdüklü tencere kullanmanın püf noktaları: Mutfağınızda zamandan kazanın!

Eğer abrakadabra hâlâ gücünü koruyorsa bunun nedeni kimsenin ne anlama geldiğinden emin olmaması olabilir. Graham, "Sihirli bir kelime sihirbaza güç verirken, dışarıdakiler bunun ne olduğunu bilmiyor" diyor. "Büyücüye diğer insanların gözünde güç kazandırır." Dolayısıyla abrakadabra kulağa saçma geliyorsa, belki de asıl mesele budur, diyor ki: "Eğer kelime gizemli olmasaydı, o zaman daha az büyülü olurdu."

Muhabir: Demet İlce