Gökhan Erek / Muhabir

Türkiye, hareketli ve hararetli seçim maratonunun ardından sandık başına gidiyor. Yerel yönetimlerin belirleneceği seçimlerde seçim sonuçları kamuoyu tarafından merak edilen illerden biri de Eskişehir olarak karşımıza çıkıyor. Peki Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayları kimler? İşte adaylar…

AK PARTİ ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI İDRİS NEBİ HATİPOĞLU KİMDİR?

1975 yılında dünyaya gelen İdris Nebi Hatipoğlu’nun annesinin adı Aynur, babasının adı ise İsmail’dir.

Sanayici olan Nebi Hatipoğlu, Bilkent Üniversitesi’nde muhasebe ön lisans eğitimini tamamlayıp, Anadolu Üniversitesi’nde ise İşletme Fakültesi’ni bitirdi. 

İleri düzeyde İngilizce bilen Nebi Hatipoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

CHP ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI AYŞE ÜNLÜCE KİMDİR?

Ayşe Ünlüce, 1970 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Ünlüce, bir süre Adalet Bakanlığı’nda hakim olarak görev yaptı. 

YSK'da seçim mesaisi devam ediyor: 22 başvuru ele alındı! YSK'da seçim mesaisi devam ediyor: 22 başvuru ele alındı!

2016 yılında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne 1. Hukuk Müşaviri olarak atanan Ünlüce, 2018 yılından günümüze kadar da Genel Sekreterlik görevindeydi. 

Ünlüce, 2 çocuk annesi ve geçen yıl hayatını kaybeden Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Av. Aydın Ünlüce’nin de eşiydi.

Ünlüce, 31 Mart Seçimlerinde CHP Eskişehir Belediye Başkan Adayı olmak için Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevinden istifa etti.

YENİDEN REFAH PARTİSİ ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI KADİR ÇALIŞICI KİMDİR?

Afyon doğumlu olan Kadir Çalışıcı, İlk, orta ve lise eğitimini Afyon’da tamamladı.

1968 yılında Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne giren Çalışıcı, 1972 yılında aynı fakültenin Siyaset ve İdare Bölümü’nden mezun oldu. 

1973 yılında maiyet memuru olarak Afyon Valiliği’nde staja başlayan Çalışıcı,  İl, ilçe teftiş ve bakanlıklar merkez teşkilatları stajlarını takiben 1976 yılında kaymakam olarak Adilcevaz ilçesine atandı.

Çalışıcı sırasıyla Seyitgazi, Bulanık, Andırın, Sarayönü, Soma, Sincan ve Balçova ilçelerinde kaymakam olarak görev yaptı. 

1976-1977 yıllarında Soma Kaymakamı iken, lisan eğitimi ve Belçika Devlet Teşkilatı ile ilgili araştırma yapmak için bir yıl süreyle Brüksel’e gönderilen Çalışıcı, 1989 öğretim yılında, Milli Güvenlik Akademisi’ne çağrıldı ve mezun oldu. 

9 Nisan 1996 tarihinde Adıyaman Valiliği’ne, 9 Ağustos 2000 tarihinde Aksaray Valiliği’ne, 1 Aralık.2003 tarih ve 2003/6478 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Eskişehir Valiliği’ne atanan Çalışıcı, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Muhabir: Gökhan Erek