ABD Senatosu Türkiye ve F-16 kararını duyurdu! ABD Senatosu Türkiye ve F-16 kararını duyurdu!

Almanya’da havalimanı işçileri şartlarının iyileşmesi için greve gitti. Almanya’nın Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası’nın (Ver.di) Federal Havacılık Güvenliği Şirketleri Birliği (BDLS) ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması üzerine başlattığı grevde işçiler, çalışma şartlarının iyileşmesi için harekete geçti.

YÜZLERCE UÇUŞ İPTAL EDİLDİ

Frankfurt Havalimanı’ndaki grev nedeniyle 800 uçuş iptal edilirken, bu durum 135 binden fazla yolcuyu zor durumda bıraktı. Bazı uzun mesafeli uçuşların yapıldığı Frankfurt Havalimanı’nda transit yolcuların ise seyahatlerine devam ettiği açıklandı.

Yerel saatle 02.00‘de başlayan ve 23.00’de sona ermesi planlanan grevde işçiler, “Daha fazla ederimiz var”, “Bu parayla çalışmamız ve hayatımızı sürdürmemiz mümkün değil” yazılı pankartlar taşıdı.

İşçi sendikaları, çalışma şartlarının iyileştirilmesinin yanı sıra, çalışanlar için 2.80 euro saatlik ücret artışı ile mesai ücretlerinin artırılmasını talep ederken, işveren ise 2024 yılında sadece yüzde 4'lük bir ücret artışı öngörüyor.

Editör: Berfin Bitirim