Tuğçe Huy - Muhabir 

Ortaokul öğrencisi, bitki özlerinden ekmeğin küflenmesini geciktiren katkı maddesi üretti Ortaokul öğrencisi, bitki özlerinden ekmeğin küflenmesini geciktiren katkı maddesi üretti

Android 15, "Daha da Fazla Karartma" isimli bir özelliği ile telefonlarda karanlık ortamlarda cihazınızın otomatik parlaklığını normalin de altına indirebilecek. Android 15'in beklenen özelliği hakkında yeni bilgiler gelmeye davam ederken geçtiğimiz haftalarda işletim sisteminin ilk betası yayımlanmıştı. Bununla birlikte gelecek çoğu özelliğe ilk bakışı atabilmiştik. Ancak şimdi, betada yer almayan bir özellik ortaya çıktı.

Android Telefonlara Yeni Özellik Kapıda Daha Da Kararma Özelliği Geliyor  2 Iü.jpg 2

Sağlık açısından karanlık ortamlarda ışığın fazla parlak olması göz sağlığı açısından sakıncalar doğurduğu bilinen bir gerçek. İşte Android 15, bu aşamada ortamın ışık seviyesine göre "daha da fazla karartma" özelliği sunuyor.  Android’in mavi ışık filtresi veya adaptif parlaklık işlevi bunlardan bazıları. İşte Android Authority tarafından fark edilen yeni özellik de bu konuyla alakalı.
Play Video

Bu özellikle normalden de aşağı bir parlaklık olacak 

Bildiğiniz üzere telefonlarımızın ekranlarının minimum parlaklığı var. Bu seviyeye getirildiğinde iyice karanlık oluyorlar. Ancak Google, bu seviyenin yetmeyebileceğini ve daha fazla karartmaya ihtiyaç olabileceğini düşünmüş. Android 15’le gelecek, “Daha Fazla Karartma” olarak adlandırılan özellik de bunu sağlıyor. Yani cihazın parlaklığını hâlihazırdaki en düşük parlaklık seviyesinin de altına indirecek.

Android Telefonlara Yeni Özellik Kapıda Daha Da Kararma Özelliği Geliyor  2 Iü

Adaptif parlaklık, cihazınızın sensörlerini kullanarak etrafınızdaki ışıkları algılıyor ve otomatik olarak parlaklık seviyesini ayarlıyor. Ancak cihazlarda çok farklı paneller kullanıldığını ve her birinin farklı özelliklere sahip olduğunu biliyoruz. Bu da minimum parlaklığın değişebileceği ve bazı telefonlarda yeteri kadar olmayabileceği anlamına geliyor. İşte özelliğin amacı da tüm telefonlarda uygun bir parlaklık sağlamak.

Android Telefonlara Yeni Özellik Kapıda Daha Da Kararma Özelliği Geliyor  2 Iü.jpg 2 23

Bir diğer özellik "Depolama Sağlığı" 

“Ekstra Karartma” veya “Ekstra Loş” isimli bir özellik Android’de normal şartlarda  mevcut. Bu, manuel olarak parlaklığı normal seviyenin de altına indirmenizi sağlıyor. Devre dışı bırakmayı da yine siz yapıyorsunuz. Bu durum unuttuğunuzda sinir bozucu olabiliyor.

Android 15’teki özelliğin farkı ise siz karanlık bir bölgedeyken otomatik olarak parlaklığı azaltmak olacak. Yani adaptif parlaklığa bağlanarak sizin uğraşmanıza gerek kalmadan her şeyi kendi hâlledecek. Bu nedenle hâlihazırdaki özellikten çok daha kullanışlı olacağını söylemek mümkün.

Yeni karartma özelliği henüz Android 15 betasında yer almıyor. Geldiğinde hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiz. Tüm bu yorumlar, kodlardan edinilen bilgilere dayanıyor. Yani özellik çıktığında farklılık gösterme ihtimali var.

Editör: Tuğçe Huy