Kosova’ya Türkiye çabalarıyla elektrik anlaşması Kosova’ya Türkiye çabalarıyla elektrik anlaşması

Bakan Işıkhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Asgari ücrete ilişkin soru üzerine Işıkhan, "Temmuz ayında olduğu gibi ilkemiz yine enflasyona ezdirmemek. Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi biliyorsunuz. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz" dedi.

Asgari ücret görüşmelerinin aralık ayı içerisinde başlayacağına işaret eden Işıkhan, "31 Aralık itibari ile de kararın Resmi Gazete’de yayımlanması gerekiyor. Dolayısıyla geçtiğimiz temmuz ayında yaptığımız gibi olacak. Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi biliyorsunuz. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz. Geçen temmuz ekstraydı. O da Sayın Cumhurbaşkanımızın öngörüsüyle ihtiyaç duyulduktan sonra oldu. Ama ihtiyaç hasıl olursa bir araya gelinebilir. Gelecek yıl inşallah enflasyonda gerileme olacak. Temmuzda ikinci bir toplantı yapmayacağız, ikinci zamma gerek olmayacak diye düşünüyoruz. Tüm parametreler iyi gidiyor çünkü" ifadelerini kullandı.

Işıkhan'ın açıklamaları, 2024 yılında asgari ücrete tek zam yapılacağına dair sinyali veriyor. Temmuz ayında yapılan zamla birlikte asgari ücret net 11 bin 402 liraya yükselmişti. 2023 yılının son 6 ayı için enflasyon tahmini ise yüzde 37,76 seviyesinde bulunuyor. Bu durumda asgari ücretin 2024 yılında net 15 bin 707 liraya yükselmesi bekleniyor.

Ancak Bakan Işıkhan'ın "ihtiyaç hasıl olursa bir araya gelinebilir" ifadesi, enflasyonda beklenen gerileme gerçekleşmezse ikinci bir zam ihtimalini de açık bırakıyor.