Berfin Bitirim-Muhabir

BAYKAR paylaştı: Gökte Bayraktar AKINCI, Denizde  Albatros-T İDA BAYKAR paylaştı: Gökte Bayraktar AKINCI, Denizde Albatros-T İDA

Ataşehir'de 2 Mart 2023'te gerçekleşen kazada, kurye İbrahim Bölükbaşı Dudullu Caddesi'nde motosikletin hakimiyetini kaybederek orta refüje çarptı ve kazada hayatını kaybetti. Yapılan incelemede, kaskın kaza sırasında kırıldığı belirlendi.

Soruşturma sona erdi ve iddianamede kaza detayları anlatıldı. İbrahim Bölükbaşı'nın hayatını kaybettiği kazada kaskın kırılarak gerekli koruyuculuğu sağlayamadığı ifade edildi.

İşveren Korhan Köserecep, kuryeye kask ve mont dahil gerekli teçhizatın eksiksiz bir şekilde sağlandığını savundu. Ancak iddianamede yer alan bilirkişi raporuna göre, kaza anında kırılan kaskın CE normlarına (asgari güvenlik koşulları) uygun olmadığı belirtildi. Raporda işveren Korhan Köserecep'in asli kusurlu olduğu, kurye İbrahim Bölükbaşı'nın ise tali kusurlu bulunduğu ifade edildi. İddianamede işveren hakkında "Taksirle öldürme" suçundan 2 ila 6 yıl arasında değişen hapis cezaları talep edildi.

İbrahim Bölükbaşı’nın eşi Tuba Bölükbaşı’nın avukatı Iyaz Çimen, "Ucuz kask bize çok pahalıya mal oldu" dedi. İlk duruşma Anadolu 26. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü ve mahkeme, bir sonraki celse için sanığın katılımını talep ederek duruşmayı erteledi.

Editör: Berfin Bitirim